Tko je žena među 20 junaka Domovinskog rata: Oni su stigli prvi na oslobođenu kninsku tvrđavu

Vidi originalni članak
Bilo je to oko 9,30 sati, a ova fotografija koja još nije objavljena, a na kojoj se vidi skupina hrvatskih branitelja, junaka Domovinskoga rata, na kninskoj tvrđavi snimljena je oko 12 sati toga dana, jer prije nije došao fotograf.

"Kad je zajedno sa suborcima ušao u Knin neprestano im je pogled bio usmjeren prema kninskoj tvrđavi, jer ako ne „osvojimo" ovu utvrdu, kao da ni nismo ušli u kraljevski Grad Knin", kaže Rojs, koji je sudjelovao gotovo u svim najvažnijim ratnim operacijama Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetio da nije bilo ni malo lako doći do vrha kninske tvrđave.

Rojs često spominje da je tim ratnim danima bio u društvu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, za kojeg neprestano ističe da je „Otac Domovine" i da bez njega ne bi bilo hrvatske države. Sjećam se kad sam predložio Rojsu da osmislimo priznanje Junak Domovinskog rata i pitao ga kome da ga, kao Udruge proistekle iz Domovinskog rata, prvome dodijelimo, general Rojs je odgovorio:

"A, kome ćemo, moj Pavkoviću, prvo dodijeliti nego onome tko je bio prvi - dr. Franji Tuđmanu. Još 2001. na kninskoj tvrđavi, na moju inicijativu, postavili smo i spomen ploču koja je i danas tamo, pokraj velike hrvatske zastave, a u čast i slavu dr. Tuđmanu što je 6. kolovoza na tom mjestu podigao i poljubio hrvatsku zastavu. Iznimno sam radostan što će na kninskoj tvrđavi 5. kolovoza biti podignut spomenik dr. Tuđmanu. Ne mogu, vjerujte, dočekati taj trenutak, taj moj ponovni susret s čovjekom kojeg najviše cijenim, sa svojim ratnim zapovjednikom", rekao je Rojs.božena šimlekAko poznajete imena ljudi s ove prve snimljene fotografije s oslobođene kninske tvrđave, molimo opišite ih. Oni su heroji Domovinskog rata.

Djevojka je vjerojatno Božena Šimek - Šuplika, "kraljica Sedme gardijske" koja koja je s varaždinskim Pumama prva ušla u oslobođeni Knin.

Mladen Pavković/Foto:Arhiv MP

Vezani članci