MOSTAR Stižu turbine za vjetroelektranu Podveležje, biti će uloženo 162 milijuna maraka

Avaz.ba
Vidi originalni članak

Državna tvrtka „Elektroprivreda BiH“ (EPBiH) uspjela je nedavno izgraditi trafostanicu putem koje će energija biti prebacivana u energetski sustav BiH u sklopu projekta izgradnje vjetroelektrane Podveležje u Mostaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika investicija

Ovo je važan korak ka izgradnji prve vjetroelektrane u BiH koja će biti u državnom vlasništvu. Izgradnja prve vjetroelektrane u državnom vlasništvu vrijedna je 162 milijuna maraka (83,2 milijuna eura). Instalirana snaga iznosit će 48 megavata, a godišnja proizvodnja električne energije 115 gigavata.

Kako je pojašnjeno Avazu iz EPBiH, na realizaciji vjetroparka Podveležje do sada je u potpunosti završena i izgradnja montažnih platoa i pristupnih puteva, trafostanica, ali i kablovske i fiberoptičke mreže kompletnog parka.

„Elektroprivreda BiH“ je s državnom tvrtkom „Elektroprijenos“ ugovorila izgradnju priključnog dalekovoda vjetroelektrane na prijenosni sustav ukupne vrijednosti 2,2 milijuna KM i radovi na izgradnji dalekovoda su trenutno u tijeku, a ovaj dio posla trebao bi biti završen do ljeta 2020. godine", kažu iz EPBiH za „Avaz“.

„Siemens“ oprema

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slijedećem razdoblju očekuje se isporuka vjetroagregata, turbina, generatora stubova i prateće opreme, proizvedenih u „Siemensovim“ tvornicama u Danskoj. Radi se o 15 turbina, vrijednih 69 milijuna eura.

"Do isporuke je sada potrebno projektirati i uraditi temelje za vjetroagregate. Ukupna vrijednost ovog djela projekta je 134 milijuna KM. Također, kroz projekte prijateljskog okruženja EPBiH je uložila i dva milijuna KM u sanaciju lokalnih puteva u naseljima koja su u neposrednoj blizini ove investicije", kažu iz EPBiH.

Očuvanje životne okoline

Vjetropark Podveležje prepoznat je kao jedan od projekata koji daju podršku očuvanju životne sredine i energetskoj efikasnosti i među strateškim je ciljevima „Elektroprivrede BiH“. Ova državna firma je nad ovim projektom dobila koncesiju na 30 godina.

Vezani članci