Epidemija ospica - pojavili se novi slučajevi i u Hercegovini

Vidi originalni članak
Iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo, naglašavju da postoje mogućnost daljnjeg širenja ospica. Preporuka je da, ukoliko se u obitelji nalazi oboljeli od morbila, članovi ne idu u prijateljske posjete drugima.

U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu od jučer su zabranjene posjete i tako će biti do daljnjeg, potvrdila je Agenciji FENA glasnogovornica KCUS-a Muamera Šehić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- S obzirom na to da je Ministarstvo zdravstva Županije Sarajevo proglasilo epidemiju malih boginja, u skladu s tim, na KCUS je uvedena mjera zabrane posjeta na klinikama i svim odjelima poluintenzivne i intenzivne njege. Mjere zabrane se odnose na klinike za infektivne bolesti, pedijatriju, dječiju kirurgiju, porodiljstvo, ginekologiju, kardiokirurgiju, hematologiju, reanimaciju, jedinice intenzivne terapije... Na Infektivnoj klinici danas imamo šest pacijenata oboljelih od morbila - kazala Šehić.

Morbili, male boginje ili ospice, virusno su veoma zarazno oboljenje iz grupe osipnih groznica, koje uglavnom pogađa djecu.

Klinički se manifestira općom slabošću, malaksalošću, groznicom, promjenom na sluzokoži dišnih organa i pojavom karakterističnog osipa koji se postepeno širi po koži, od lica i vrata, preko trupa i udova. Oboljeli se najčešće inficiraju morbilama udišući male kapljice koje iskašljava zaražena osoba.

Inače, ospice su se ranije pojavile u srednjoj Bosni, a ima slučajeva i u ZHŽ-u.

Vezani članci