Nasilje nad ženama: U Hercegovini egzistiraju dvije "sigurne kuće"

Hercegovina.info
Vidi originalni članak
Iako je nasilje kod nas zakonski regulirano, često se postavlja pitanje je li javnost dovoljno informirana i što se zapravo radi po tom pitanju. Kako zaštiti obitelj od nasilja? Kako prepoznati i izbjeći poremećene obiteljske odnose?

Što se tiče pomoći na području FBiH, putem centara za socijalni rad pružaju se neke vrste pomoći: jednokratna novčana, psihosocijalna i savjetodavna pomoć, ali se žrtve nasilja smještaju u sigurne kuće. Nas upravo zanima kako one funkcioniraju, odnosno, postoje li uopće ...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je istaknuti da, iako bi trebala postojati suradnja između županijskih centara za socijalni rad i određene sigurne kuće, kod nas gotovo da i ne postoji. Razlozi su prvenstveno ekonomski (nedostatak novca), loša socijalna politika na svim razinama vlasti, ali i nedostatak takvih kuća.

Nevladine udruge pružaju pomoć

U BiH postoji mnoštvo organizacija civilnog društva koje pružaju pomoć ranjivim i marginaliziranim ženama i koje su zapravo pokrenule sigurne kuće. Te organizacije zapravo pružaju adekvatan smještaj ženama i djeci žrtvama traume i nasilja tijekom procesa njihovog oporavka. Iako je ovakva situacija zapravo paradoksalna, jer žrtva napušta svoj dom, ovakvi problemi bi trebali postati vidljivi kao gorući problemi u društvu.

U cijeloj BiH je trenutno postoji ukupno sedam sigurnih kuća i to u: Bihaću, Modriči, Sarajevu, Tuzli, Zenici, Međugorju i u Mostaru.

Iz spomenutih podataka vidljivo je da u ostalim hercegovačkim županijama ne postoji niti jedna sigurna kuća, dok u HNŽ-u egzistiraju čak dvije. Ukratko, na cjelokupnom području Hercegovine postoje dvije sigurne kuće: u Međugorju Udruga za pomoć i rehabilitaciju nezbrinutih trudnica "Majka Krispina" i u Mostaru "Žena BiH".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga za pomoć i rehabilitaciju nezbrinutih trudnica "Majka Krispina" - Bijakovići, Međugorje

Njezina je misija briga o ženama i djevojkama u nevolji: nezbrinute trudnice, žene maltretirane u braku, djevojke s problemima ovisnosti. Ciljana populacija su žene koje žive u siromaštvu, seksualne radnice, korisnice droga, žrtve trgovine ljudima i žrtve nasilja.

Udruženje "Žena BiH" -Mostar

Misija ove udruge je pomoć ženama- domicilnim, rastavljenim, povratnicama bez obzira na nacionalnost, ekonomski i društveni status, a ciljana skupina su žrtve nasilja i trgovine ljudima.

Izvor: hum.ba

Vezani članci