UPOZORENJA NE PIJU VODU Dodik odlučio resurse RS-a 'na tanjuru' predati Kini

Milorad Dodik
Hercegovina.info

Dok Sjedinjene Američke Države, a sve više i Europska unija, kao opasnost vide aspiracije Kine prema Zapadnom Balkanu izražene u beskrupuloznim poslovnim aranžmanima i postupnim nametanjem moći koja je strana liberalnoj demokraciji, vlasti Republike Srpske gotovo sve resurse nude Kini “na tanjiru”. O tome svjedočimo gotovo iz dana u dan.

Budući da je RS u ogromnoj financijskoj dubiozi, predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik krenuo je u akciju „sve ili ništa“, a kako bi RS spasio od bankrota.

Samo u razdoblju od 6. do 25. travnja , dakle za nepuna tri tjedna, proveo je do sada najveću diplomatsku ili političku „ofenzivu“ usmjerenu prema Kini, a kako bi po svaku cijenu ishodovao kineska (spasonosna) kreditna sredstva za entitet na čijem je čelu, piše Fokus.

Ogromni dugovi

Naime, entitet RS u ovoj godini, kao nikada do sada, mora vratiti čak 1,150 miijardi KM duga! Također, ukupni vanjski i unutarnji dug RS-a veći je od samog proračuna te iznosi zaključno s 31. 12. 2022. godine 6,5 milijardi KM! Prema službenim podacima Ministarstva financija i trezora BiH, vanjski dug RS-a iznosi 4,2 milijarde KM, a unutarnji se popeo na 2,3 milijarde KM.

dug Republike Srpske Londonska berza Bečka berza Madjarska

RS se tako, radikalno se zadužujući u proteklim godinama, po prvi put izjednačila s FBiH, čiji ukupni dug također iznosi 6,5 milijardi KM. S tim da je unutrašnji dug RS-a duplo veći od unutrašnjeg duga FBiH.

Dug oba entiteta

Prema službenim informacijama o zaduženosti iz dokumenta Ministarstva financija i trezora BiH, RS se nije samo putem obveznica 2021. godine zadužila na Londonskoj burzi za 586,7 milijuna  KM. Također, posjeduje i obveznice na Bečkoj burzi, a to zaduženje iznosi 328,5 milijuna KM. Dakle, RS se putem tzv. euroobveznica ukupno na unutarnjem planu zadužila za 915.328 KM!

RS se zadužuje na sve strane

Uz nabrojano, mora i Izvozno-uvoznoj banci Mađarske (Exim banka), po osnovu ranijeg aranžmana, vratiti 215,1 milijun KM.

Dakle, za nepuna tri tjedna u travnju premijer RS-a i visoki službenik SNSD-a Radovan Višković održao je u Kini susrete s predstavnicima Kaiyuan fonda, Shanxi International Trust fonda i Jiyuan Zaihua Management fonda, odnosno s kineskim fondovima od kojih su očekivali novac.

Kinezi gospodare kamenolomom u Berkovićima, u BiH za pet godina uložili tek oko devet milijuna KM

Dogovora očito nije bilo, budući da je nastavak pregovora najavljen u narednom razdoblju u Banjoj Luci.

Dan kasnije, Višković se u Kini sastao s predstavnicima China State Construction Engineering Group, kao i s kineskom nacionalnom farmaceutskom grupom Sinofarm. S predstavnicima Kineske državne željeznice (China Railway Enginerring Group Limited – CREC) razgovarao je 8. travnja.

Ova tvrtka od RS-a je nedavno dobila posao izgradnje dionice autoputa dužine 17 kilometara od Bijeljine do Brčkog, o čemu je pisao Fokus.

viskovic dodik sa predstavnicima kineskih fondova

Isti dan susreo se i s predstavnicima tvrtke Shandong International Economic & Technical, zatim Kineske nacionalne aerotehnološke korporacije (Avic), a dan kasnije s predstavnicima China Energy Energineering Group Co. Ltd. Od 9. od 12. travnja susreo se s čelnicima kompanije Powerchina Corporation od China Ltd, te tvrtke za komunikacije i izgradnju (China Communications Construction Company (CCCC).

Ništa od obveznica

Prema izvorima Žurnala iz Vlade RS, Višković je de facto bio emisar Milorada Dodika u Kini, pokušavajući da izvidi jesu li kineski investitori zainteresirani za kupovinu entiteskih obveznica u iznosu od 165 milijuna eura.

Kinezima u Ugljeviku zajamčena sirovina narednih 18 godina

Kinezi, navodi se u istom tekstu, nisu uopće željeli baviti time, jer ta cifra za njih nije ni kap u moru financijskih transakcija koje ima ta zemlja. Osim toga, oni su veoma spori u procedurama, koje bi u ovom slučaju trajale mjesecima, za što Vlada RS nije imala vremena.

"Ponestalo im je para i misle da ih Kina dijeli šakom i kapom. No, tko ne poznaje Kinu, može samo tako razmišljati. Kina to ne radi tako i to je za njih sitna cifra. Također, Kina ono što investira u inozemstvu, ako ostvari profit, nastoji to zadržati u inostranstvu, da ne vraća u zemlju iz vrlo jednostavnog razloga. To nije nikakav altruistički pohod, nego ta devizna sredstva idu u Centralnu banku Kine, tu se mijenjaju za lokalnu valutu. Dakle, to je jedan bankarski ili investicijski rezon", kazala je za Fokus ekonomska stručnjakinja Svetlana Cenić.

svetlana cenic

Zoran Pavlović, poslovni savjetnik i ekonomski analitičar, kaže da je odlazak Viškovića u Kinu uglavnom bio vezan za poslovne aranžmane izgradnje hidrocentrale “Dabar” za koju je potpisan ugovor prije osam godina, ali nikako da se počne realizirati.

"Kako stvari stoje, izgleda da je njihova banka prihvatila jamstva Vlade RS-a za nastavak radova. Jer to je princip kineskih tvrtki, 15 posto platite odmah, a ostatak date garanciju. Po definiciji Kinezi rade s državnim garancijama, nisu baratali s obveznicama kao garancijom entiteta, ali izgleda da su to prihvatili. Kinezi rade ono što je nekada radila Jugoslavija u Africi", istaknuo je Pavlović.

SNSD i Komunistička partija Kine

Na tlu BiH Dodik i njegove stranačke kolege su nastavili, kao nikada do sada, s aktivnostima intenziviranja političkih i svakih drugih odnosa s Kinom. U Istočnom Sarajevu je tako 24. travnja održan sastanak delegacija SNSD-a i Komunističke partije na kojem je, kako je priopćeno, potvrđeno „strateško partnerstvo“ dvije političke stranke.

Delegaciju SNSD-a predvodio je Staša Košarac, koji je samo dan ranije odlučio da kao resorni ministar ne ide na Energetski samit u Neumu, koji organizira Veleposlanstvo SAD-a u BiH. Košarac je potvrdio da je ovu odluku donio u skladu s odlukom Vlade RS-a kojom je od institucija RS-a i njenih predstavnika u institucijama na nivou BiH zatraženo da prekinu suradnju s veleposlanstvima SAD-a i Velike Britanije.

Kinezima još prije 10 godina obećana dionica Brčko – Bijeljina?

Na spomenutom sastanku, održanom 24. travnja , “izražena je opredijeljenost za učvršćivanje strateškog partnerstva dviju političkih stranaka, koje je formalno uspostavljeno 2016. godine”. Spomenute 2016. godine sam Dodik je u Pekingu oslužbenio suradnju SNSD-a i Komunističke partije.

Javnosti je manje poznata činjenica da je te iste godine suradnju s Komunističkom partijom Kine uspostavila i Stranka demokratske akcije (SDA), no ni blizu plodonosnu kao SNSD.

Inače, Komunistička partija Kine nakon listopadskog kongresa započela je novu dimenziju konfrontacije u odnosima sa SAD-om, a to je posebno do izražaja došlo tokom puštanja u atmosferu špijunskih balona koji su obarani na tlu SAD-a.

Stav Američkog kongresa

Predstavnički dom Američkog kongresa prije nekoliko mjeseci osnovao je i Odabrani odbor za strateško nadmetanje između SAD-a i Komunističke partije Kine, a s početkom ožujka održao je saslušanje u udarnom terminu pod nazivom “Prijetnja Komunističke partije Kine Americi”.

Upravo u ovakvoj situaciji između SAD-a i Kine, ili možda baš zbog toga (budući da je Vlada RS-a službeno donijela odluku o prekidu suradnje s Veleposlanstvom SAD-a u BiH), Dodik se pokušava dodatno približiti ovoj državi na Dalekom istoku.

grafika fokus

Pa je tako sam on, dan nakon susreta delegacija SNSD-a i Komunističke partije Kine, odnosno 25. travnja , u Banjoj Luci s predstavnicima Kineske korporacije za puteve i mostove (CRBC) potpisao memorandum o razumijevanju i suradnji na projektima izgradnje autoputa u RS-u.

Otvorio je tako mogućnost da novi poslovi na novim infrastrukturnim projektima u RS-u pripadnu kineskim tvrtkama, i to u momentu kada su trenutno na izgradnji tri aktualne dionice autoputa Banja Luka – Prijedor, Vukosavlje – Brčko i Brčko – Bijeljina angažirane isključivo kineske tvrtke.

Komentirajući davanje poslova kineskim tvrtkama na pojedinim dionicama autoputa, Cenić je izdvojila primjer dionice Banja Luka – Prijedor gdje je ugovor još uvijek skriven od javnosti.

"Ne može po našim zakonima biti oznaka tajnosti nešto što su sredstva poreznih obveznika. Onaj tko posluje na teritoriju ove države mora poštovati zakone ove države, a ne to što mu u njegovoj državi propisuje ili njihovu poslovnu politiku. Postavlja se pitanje domaćoj strani – s kojim pravom i po kojem zakonu? Gdje je tu transparentnost? Ovo su pare poreznih obveznika", navodi Cenić.

Crne liste

Osim što Dodika i Kinu trenutno vežu politička i svaka druga netrpeljivost prema SAD-u, zanimljivo je i to da su 24. travnja na sastanku u Istočnom Sarajevu saradnju produbile dvije političke partije čiji su službenici na crnoj listi SAD-a odnosno američkog Ministarstva financija. Kada je riječ o SNSD-u, to su samo Milorad Dodik i Nikola Špirić.

U 2020. i 2021. godini i niz partijskih funkcionera Komunističke partije Kine dospjelo je također na američku crnu listu, i to: Chen Quanguo, Zhu Hailun, Wang Mingshan, Huo Liujun, Wang Junzheng i Chen Mingguo.

To se dogodilo još i u mandatu Donalda Trumpa kao američkog predsjednika, a tadašnji američki državni sekretar Mike Pompeo službeno je proklamirao da je “Narodna Republika Kina pod vodstvom i kontrolom Komunističke partije Kine (KPK) počinila zločine protiv čovječnosti, i to pretežno protiv muslimana Ujgura, ali i drugih pripadnika etničkih i vjerskih manjinskih skupina u Xinjiangu”.

"Zaključio sam da je Narodna Republika Kina, pod vodstvom i kontrolom Komunističke partije Kine, počinila genocid nad većinskim Ujgurima, muslimanima, ali i drugim etničkim i religijskim grupama u Xinjiangu", naveo je tada Pompeo.

I Europski parlament je u rezolucijama donesenim u 2020. i 2021. godini precizno detektirao vodstvo Komunističke partije Kine u aktivnostima usmjerenim ka zločinima prema Ujgurima.

Međutim, sve nabrojano, ali i to da je Crna Gora devet godina nakon što se obavezala na izgradnju skupog autoputa koji su izgradili Kinezi umalo bankrotirala, ne predstavlja nikakve upozoravajuće signale za vlasti RS-a. U trenutku pisanja ovog teksta vlasti ovog entiteta očajnički pokušavaju ispregovarati nove aranžmane s Kinom, očito ne obazirući se na to u što se upuštaju.