Ministar Đokić nezakonitim monopolom puni džepove Viškovićevih prijatelja

manometar
Ilustracija/Pixbay

Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske na čelu sa ministrom Petrom Đokićem bez ikakvog zakonskog uporišta uspostavilo je monopol u oblasti kontrole opreme pod tlakom kako bi ovaj unosan posao dodijelio dvijema tvrtkama čiji su vlasnici bliski vlasti i premijeru Srpske Radovanu Viškoviću.

Ekskluzivni posao pregleda i ispitivanja opreme pod pritiskom dobile su tvrtke „EIB Internationale” i „Centar AI” iz Banjaluke.

Njihovi vlasnici su Drago Talijan i dekan Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Aleksandar Milašinović, inače dobar prijatelj premijera Viškovića, kako ga je sam nazvao braneći se od optužbi za jedan drugi, također upitan zajednički posao kontrole svih tehničkih pregleda u Srpskoj. O tome je CAPITAL pisao u tekstu „Vlada mu dala državna ovlaštenja, on Viškovićevom sinu prepisao pola tvrtke“.

Drugi "prijateljski biznis“

Oprema pod pritiskom se koristi u brojnim postrojenjima u Srpskoj kao što su rafinerije, pivovare, benzinske crpke, elektrane i slično. To su uglavnom razne posude, boce, cjevovodi, kompresori, rezervoari i spremnici koje tlak čini vrlo opasnim za ljude i okolinu zbog čega su periodično podložni strogim kontrolama. Ona se razvrstava i laboratorijski ispituje.

Sve do prošle godine pregled opreme i tehnički nadzor vršila je Tehnička inspekcija Inspektorata Republike Srpske i to nije naplaćivala.

Međutim, usvajanjem novog Zakona o inspekcijama Republike Srpske 2020. godine ta dvostruka uloga tehničkog inspektora nije dozvoljena. Naime, Pravilnikom o pregledima opreme pod tlakom tijekom stoljeća upotrebe, koji je usklađen sa europskom direktivom koju BiH mora sprovesti, predviđeno je kako preglede opreme pod tlakom vrše imenovana tijela od strane ministra, dok tehnička inspekcija zadržava funkciju nadzora.

Đokićevo ministarstvo u listopadu 2020. godine raspisuje javni poziv kojim se traži tijelo za ocjenjivanje usuglašenosti opreme pod tlakom, tijelo za nerastavljive spojeve, tijelo za ocjenjivanje usuglašenosti jednostavnih posuda pod tlakom, tijelo za razvrstavanje opreme pod tlakom, te ovlaštena laboratorija za ispitivanje i podešavanje sigurnosnih uređaja opreme pod tlakom.

Uvjeti koji su tada traženi, kaže izvor CAPITAL-a, išli su na ruku jedino Talijanu i Milašinoviću tako da nije bilo veliko iznenađenje kad su taj posao na kraju i dobili.

Kao jedan od dokaza za svoju tvrdnju sugovornik ističe da je u javnom pozivu za razvrstavanje opreme pod tlakom tražena akreditacija koja nijednim aktom nije predviđena.

Također, od potencijalnih kandidata je zahtijevano da raspolažu softverom za razvrstavanje opreme koji se opet nigdje ne spominje u Zakonu, niti u podzakonskim aktima na koje se ministarstvo pozvalo raspisujući poziv.

Kako su „EIB Internationale” i „Centar AI” bili jedini koji ispunjavaju te uvjete ministar Đokić im krajem 2020. godine izdaje Rješenja kojim ih imenuje za nadležna tijela na razdoblje od pet godina.

Umjesto zdrave konkurencije – monopol i previsoke cijene

Uspostavljenjem monopola Ministarstvo je spriječilo konkurenciju na tržištu koja bi sigurno utjecala da cijena kontroliranja opreme bude znatno niža.

„EIB Internationale” i „Centar AI” nisu bili zadovoljni ekskluzivnošću, već su je iskoristili da podignu cijenu. Talijan i Milašinović su po dobivanju Rješenja svim tvrtkama koje koriste opremu pod tlakom, a koje su u obavezi da se  kontroliraju, poslali cijenovnik s tarifama koje su po mišljenju brojnih sugovornika CAPITAL-a neopravdano visoke.

Suglasnost na novi cijenovnik također je dao ministar Đokić što je također sporno, jer to nije praksa u drugim zemljama.

Koliko je vrijednost ovog biznisa pokazuje da su samo jednoj termoelektrani u Srpskoj po osnovu kontrole opreme pod tlakom ispostavili fakturu od 700.000 maraka.

Sud potvrdio nezakonitosti: Ubijanje konkurencije

Da sve nije samo u domenu priča i neosnovanih optužbi potvrđeno je i na sudu.

Portal CAPITAL je došao u posjed jedne presude Okružnog suda u Banjaluci da je cijeli proces izbora tvrtki Viškovićevog „dobrog prijatelja“ bio nezakonit.

Utvrđeno je da Ministarstvo uopće nije smjelo sprovoditi javni poziv, već je trebalo odrediti uvjete, a zatim da sve one koji ih ispunjavaju, a podnesu zahtjev i iskažu interes, imenuje kao tijelo u oblasti opreme pod tlakom.

Postupak se trebao voditi u skladu sa Zakonom o tehničkim propisima i Uredbom koja definira način imenovanja, gdje javni oglas koji je sprovelo Ministarstvo uopće ne postoji kao instrument kojim se neko može imenovati.

Iz odredbi Zakona i Uredbi ne proizilazi da Ministarstvo energetike i rudarstva može raspisati javni oglas, niti utvrđivati rokove za podnošenje zahtjeva što tužilac osnovano ističe u tužbi. Zakonom i Uredbom nije propisano objavljivanje javnog oglasa niti su utvrđeni rokovi za podnošenje zahtjeva pa se može osnovano zaključiti da je tuženi nepravilno proveo postupak navedenog imenovanja, zbog čega je valjalo tužbu tuužitelja uvažiti”, navodi se u presudi.

Pored toga što su bez ikakve potrebe i osnova sproveli postupak, kroz njega su nastavili s nepravilnostima, pa su tako kandidate u slučaju nepotpune dokumentacije automatski diskvalificirali, ne ostavljajući im priliku da je dopune.

"Tuženi je bitno povrijedio pravila postupka jer o zahtjevu tužitelja nije odlučeno rješenjem, niti ga je pozvao da dopuni dokumentaciju u skladu sa Zakonom o upravnom postupku, a što je po ocjeni ovog suda bio dužan. Ukoliko je tužitelj imao nepotpunu dokumentaciju tuženi je bio u obavezi da prije donošenje rješenja shodno zakonu pozove tužitelja da je u određenom roku dopuni uz upozorenje na posljedice nepostupanja”, jasan je Sud u svojoj presudi.

Presudom je poništeno i Obavještenje u kojem se navodi kako su „EIB Internationale” i „Centar AI” imenovani za inspekcijsko tijelo.

Đokić: Žurilo nam se

Đokićevo Ministarstvo je dobilo rok od 30 dana da ispravi nezakonitosti uvažavajući primjedbe suda u pogledu postupka.

Rok ističe upravo ovih dana. Međutim, nije se uspjelo saznati kakav je njihov plan, te da li su i što poduzeli.

Odgovore na pitanja čekani su tjednima. Službenik za odnose s javnošću je danima tvrdio kako su odgovori spremni te kako se samo čeka potpis i odobrenje ministra, ali ih na kraju ih nije bilo.

Sud nisu mogli ignorirati, pa su se u postupku pravdali da im se žurilo, te da, eto, nisu mogli čekati stranke da se same prijave. Iako su napravili očigledan monopol, tvrde kako su se vodili načelom ekonomičnosti.

"Krajnji rok za imenovanje navedenih tijela bio je 30. april 2021. godine pa je poštujući načela efikasnosti, ekonomičnosti, zaštite prava stranaka i zaštite javnog interesa raspisan javni oglas, smatrajući da na javan i transparentan način za sva gospodarska društva iz ove oblasti riješeni imenovanje nadležnih tijela u ovoj oblast, ne čekajući zahtjeve stranaka za predmetna imenovanja”, pravdali su se oni.

"Isplativije kupiti novo, nego platiti pregled”

Inače, ideja Ministarstva da na ovaj način uredi oblast opreme pod tlakom izazvala je pravi bunt kod gospodarstvenika, a sve je kulminiralo kada su vidjeli cijenovnik.

"Cijene su takve da je pojedinu opremu isplativije kupiti i promijeniti, nego je slati na ispitivanje. Tko god je ovo uradio, nije mislio dobro gospodarstvu Republike Srpske”, kazao je jedan od privrednika.

Predstavnici najvećih poduzeća u Srpskoj nisu krili svoje razočarenje ni na sastanku održanom u travnju prošle godine u Gospodarskoj komori Republike Srpske.

Posebno su bili ogorčeni članovi Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima koji su od ministra Đokića tražili da hitno rješava situaciju.

U svom dopisu, u koje je CAPITAL također imao uvid, oni navode kako su suočeni s ogromnim povećanjem cijena usluga od strane imenovanih tijela.

"Cijena je značajno veća u odnosu na cijenu koju su distributeri plaćali do imenovanja tijela pri čemu je važno napomenuti da ne postoji nikakvo realno opravdanje za povećanje cijena pregleda i ispitivanja. Također ističemo da distributeri nemaju izbor po pitanju imenovanih tijela što svakako utječe na konkurentnost tržišta i na samu problematiku formiranja cijena imenovanih tijela”, naveli su oni.

Upozorili su i kako će monopolske cijene u ogromnoj mjeri uticati na poslovanje pogotovo za vrijeme krize koja je prouzrokovana pandemijom, a što opet može uticati i na cijenu goriva, a samim tim i troškova industrije i gospodarstva.

"Tražimo da se imenuje veći broj tijela iz oblasti opreme pod tlakom koja će biti ovlaštena za ispitivanje oblasti pod tlakom tako da će biti moguće formiranje cijene u skladu sa stvarnom tržišnom vrijednošću usluga ispitivanja”, bio je jedan od njihovih zahtjeva.

Kako je potvrđeno, Milašinović i Talijan su nakon sastanka popustili i korigirali cijenovnik, ali ne u značajnoj mjeri.

Prvi cijenovnik iz decembra 2020. godine možete pogledati OVDJE, a korigirani, iz travnja prošle godine OVDJE.

S druge strane, Ministarstvo je ostalo pri stavu da samo njih dvojica, odnosno njihova poduzeća, trebaju obavljati ove poslove.

Inženjer strojarstva Dragan Tadić, koji je nakon sastanka u komori izabran u radnu grupu koja ima zadatak da preispita cijenovnik, kaže za CAPITAL da je praksa u europskim zemljama da u oblasti opreme pod tlakom mora postojati javna konkurencija.

"Tamo su određeni uvjeti koje inspekcijsko tijelo mora ispunjavati, ali bez monopola. Ovdje su na mala vrata pojedinci dobili sve”, kaže on.

Suglasan je da je oblast opreme pod tlakom bilo neophodno regulirati u skladu s direktivama Europske unije, ali je vlast Republike Srpske to uradila na potpuno pogrešan način.

Centar AI: Strogi smo, zbog toga smetamo mnogima

U „Centru za automobilsko inženjerstvo” tvrde kako je cijenovnik zasnovan na realnim troškovima i formiran na osnovu akreditacija i licenci, nabavljene opreme.

„U konačnu cijenu ulazi pregled opreme kod samog korisnika, evidentiranje opreme u Registar koji je u vlasništvu ministarstva te izdavanje revizornih i evidencijskih lista. Prilikom formiranja cijenovnika konzultirali smo se s imenovanim tijelima iz Srbije, Hrvatske i inspektorima iz FBiH”, navode oni.

Prema njihovim riječima, stanje na terenu pokazuje kako pojedina oprema pod tlakom godinama nije pregledana što je, po njihovoj ocjeni, pojedincima odgovaralo.

"Inspekcijsko tijelo ‘Centra AI’ insistira na stvarnom pregledu opreme kod korisnika, što pojedinim ne odgovara, jer do sada to nije bila praksa. Pojedini korisnici opreme pod tlakom traže da im se izdaju Evidencijski i Revizorni listovi bez pregleda, što mi kao ozbiljna kuća ne možemo dozvoliti”, poručuju iz Centra za automobilsko inženjerstvo.

 Vlasnik tvrtke „Eib Internationale” Drago Talijan, odbio je razgovor na ovu temu.