Filipović: Bošnjaci će biti svedeni samo na Sarajevo

filipović, BIH, muhamed filipović, SDP BIH, muhamed filipović, Željko Komšić političar
Istodobno, oni su jedinstveni i u ocjeni da je to posljedica spore i neproduktivne bošnjačke i probosanske politike uopće.

Efekti rata

Akademik Muhamed Filipović kaže da se status BiH, onako kako ga je definirao Daytonski sporazum, ne može dovoditi u pitanje osim da se, ako postoje interesi, "ono što je iznuđeno ratom rekuperira i otklone neprirodni efekti rata sadržani u tom sporazumu", piše Avaz.

Napominje da BiH počiva na principu državnog jedinstva i da se, ako se dira u taj princip, cijela situacija vraća na stanje prije bilo kakvih sporazuma, odnosno na Republiku BiH kakva je bila u trenutku proglašenja neovisnosti.

Filipović ističe da ne postoji nikakva bošnjačka politika i da nesposobnost da proizvedu strategiju koja će omogućiti reintegraciju BiH osuđuje Bošnjake, ustvari, ne na onaj prostor koji je prevaziđena politika sanjala kao mjesto muslimanske države, u smislu one poznate parole "Uzmi, Alija, makar k'o avlija", nego na prostor koji će se u konačnici svesti samo na Sarajevo.

- Pogledate li demografska kretanja, vidjet ćete da se vrši jedna neprirodna koncentracija bošnjačke populacije u Sarajevu, da nema nikakvog napretka u vraćanju i stabilizaciji pozicije Bošnjaka na prostoru Hercegovine, istočne Bosne i dijela Bosanske krajine koja je u sastavu RS. Zato se mora reći da su sve vladajuće bošnjačke stranke apsolutno pale na ispitu. To što ta činjenica nije verificirana na prošlim izborima i što im narod nije otkazao mandat može se samo tumačiti na način da je narod opijen, korumpiran do te mjere da nije u stanju da normalno sudi - ističe Filipović za "Avaz".

Po njemu, to će u konačnici imati opasne posljedice po cijeli bošnjački narod.

- Mi, Bošnjaci, kao da sjedimo u zatvorenom prostoru, oko ognjišta, uz dim i čađ, u prostoru koji se ne provjetrava. Na kraju ćemo od tog ugljenmonoksida svi pospati i pogušiti se! Narod je do te mjere korumpiran idejom da je sve u religiji, idejom da su svi protiv nas, da mi moramo tretirati sve kao nekoga tko nas ugrožava i da se uživimo u našu bespomoćnost, da je potpuno obezglavljen. Zato su vladajuće stranke onemogućile saziv Bošnjačkog sabora koji je trebao pomoći da se formira jedna bošnjačka strategija usmjerena ka najvažnijem našem političkom cilju, a to je očuvanje BiH kao jedine države - navodi Filipović.

Međunacionalna kriza

Ugledni profesor Fakulteta političkih znanost u Sarajevu dr. Šaćir Filandra navodi da u državama našeg tipa svaki pakt dva naroda na račun trećeg nije pošten, nije politički korektan i može samo  proizvoditi političku i međunacionalnu krizu.

- U ovom slučaju je sasvim očito da Dodik pokušava instrumentalizirati hrvatski politički čimbenik kako bi on svoju vlastitu poziciju učinio nedodirljivom i legitimirao je. Do ovoga je došlo, nažalost, slijedom čitavog niza propusta u prethodnom izbornom mandatu, kada je bošnjačka politika zanemarila hrvatski čimbenik i cjelokupnu državnu politiku svela na relaciju Sarajevo - Banja Luka. Hrvatski politički subjekti su se osjetili zapostavljenim i potražili su saveznika. Kada su ga izgubili u Sarajevu, potražili su ga u Banjoj Luci - smatra Filandra.

Getoizacija i frustracija Bošnjaka

Filandra tvrdi da je bošnjačka politika definirana kao politika refleksnog djelovanja.

- Takva politika uvijek čeka da netko drugi vuče poteze, dok ona statira i odgovara na to, bez vlastite političke vizije i inicijative. To je stanje te politike. Teško će se ta politička samosvijest na razini političkih subjekata tako brzo promijeniti. Mi moramo isticati da ovo što sada imamo nije dovoljno. Što su posljedice? Moguća frustracija Bošnjaka. Getoizacija i frustracija. To, s obzirom na to da se radi o islamskom elementu, može imati samo negativne konotacije - kaže Filandra.

Komšić: Čović nema konsenzus hrvatskih stranaka

Dekan Filozofskog fakulteta u Sarajevu prof. dr. Ivo Komšić smatra da pakt Dodik - Čović predstavlja nastavak njihove politike prema BiH i da to nije nikakvo iznenađenje.

- Oni odavno imaju dogovor o tom pitanju i potpuno se slažu. Ima se dojam da u većoj mjeri Dodik inzistira na trećem hrvatskom entitetu nego sam Čović. Ja Dodika razumijem, on provodi srpsku nacionalnu politiku u BiH. No, ja sam ponovo iznenađen Čovićevom politikom, jer on nema politički konsenzus o trećem entitetu s ostalim hrvatskim strankama. Čović bi trebao pitati što o tome misle organizacije njegove stranke u srednjoj Bosni, Posavini i RS i tek onda licitirati. Ne mogu vjerovati da bi HDZ srednje Bosne prihvatio treći entitet i da kao Hrvati postanu manjina na tim prostorima - kazao je Komšić.