SMANJENJE ELEKTRONSKOG OTPADA EU uvodi jedan punjač za sve elektronske uređaje

Punjači kablovi
Ilustracija

Zemlje EU usvojile su zajednički stav o prijedlogu o univerzalnom punjaču za elektronske uređaje, čiji je cilj između ostalog da se smanji količina elektronskog otpada.

Na sastanku stalnih predstavnika država članica (Coreper) postignut je dogovor o pregovaračkom mandatu koji Vijeću EU omogućava da počne pregovore sa Europskim parlamentom, kada to zakonodavno tijelo usvoji svoj mandat, priopćilo je Vijeće EU.

Europska komisija je u nacrtu zakona, predstavljenom u rujnu, predložila da svi pametni telefoni, tableti, digitalne kamere, slušalice, prijenosni zvučnici i konzole za video igre imaju zajednički, standarni priključak tako da se ne bi morao kupovati punjač svaki put kada se kupuje novi uređaj, prenosi Euractiv.

U prijedlogu Komisije navedeno je da će USB-C postati standardni port za punjenje svih uređaja bez obzira na brend, kao i da će brzina punjenja biti ista za sve kompatibilne uređaje.

Novim zakonom bi prodaja punjača bila odvojena od prodaje elektronskih uređaja, tako da novi punjač ne bi bio nužno uključen u kupovinu uređaja. Time će se smanjiti količina elektronskog otpada povezanog s proizvodnjom, prijevozom i odlaganjem punjača.

Procjenjuje se da bi se smanjenjem proizvodnje i odlaganja novih punjača količina elektronskog otpada smanjila za gotovo tisuću tona godišnje.

Vijeće EU je u cilju bolje informiranosti potrošača predložilo i stavljanje piktograma sa informacijom da li se uređaj nudi zajedno s punjačem, kao i oznake sa specifikacijama punjenja.

Poslije donošenja zakona industrija će imati prijelazni rok od dvije godine da se prilagodi prije početka primjene. U EU je 2020. godine prodato oko 420 milijuna mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja.

Potrošači imaju u prosjeku oko tri punjača za mobilne telefone, od kojih dva koriste redovno. Uprkos tome, 38% potrošača je izjavilo da su bar jednom imali problem da napune telefon jer dostupni punjačni nisu bili kompatibilni.

Potrošači godišnje potroše oko 2,4 milijarde eura na samostalne punjače koji ne dolaze s elektronskim uređajima. Procjenjuje se da od odloženih i nekorištenih punjača godišnje nastaje do 11.000 tona elektronskog otpada.