Idealna hrana koja će vas ugrijati u nadolazećim hladnim danima

Od makronutrijenata, najsloženija je probava proteina pa se i najviše toplinske energije oslobađa probavom proteina. Stoga će sva hrana koja obiluje proteinima te umjereno mastima i ugljikohidratima uspješno ugrijat promrzlo tijelo, a tu je primjerice gulaš od divljači poslužen s palentom prvak, prenosi gastro.hr.

Dodatak začina jelima koji imaju termogenički učinak poput čili papričica, đumbira ili papra također nas može ugrijati.

U tmurnim danima od hladnoće nas mogu zaštiti i juhe i variva koja sadrže korjenasto povrće poput korijena peršina, pastrnjaka, mrkve, luka. Naime, u Kineskoj tradicionalnoj medicini povrće kojem je potrebno dulje vremensko razdoblje za rast i čiji jestivi dijelovi rastu ispod površine zemlje kao i svako povrće kojem odgovara hladnije vrijeme je "toplo" povrće koje grije. Ukoliko se jelo od korjenastog povrće obogati primjerice češnjakom ili đumbirom neizbježan je zagrijavajući učinak.

Manje je poznato i da nas namirnice bogate željezom poput crvenog mesa i zelenog lisnatog povrća (špinat, blitva, brokula, prokulice) može u određenoj mjeri zagrijati budući da se tijelo zagrijava putem krvi, a željezo je potrebno za zdravu krv.

Može li nas vrući čaj i alkoholni napitak ugrijati?

Kod spomena zime i hladnog vremena često nam je prva slika topli napitak iz kojeg izlazi para koja nam grije hladne ruke i cijelo tijelo. Ipak, unos toplog napitka zapravo ne može značajno povisiti temperaturu tijela. Topli napitak sadrži vrlo malu količinu energije. Osim toga, unosom toplog napitka mozak dobiva signal da pošalje više krvi prema površini kože što uzrokuje širenje krvnih žila u koži i stvaranje prividnog osjećaja topline, a ne dolazi do stvarnog podizanja tjelesne temperature. No za hladnih dana, topli napitci krijepe nam dušu i srce što je dokazala i znanost.

Tradicionalni zimski topli napitak koji se pije diljem Europe je kuhano vino. Ova mirisna delicija sadrži šećer, aromatične začine te alkohol koji se u narodu uvriježio kao idealno zimsko piće. No radi se o mitu, a istina je da alkohol zapravo ne grije već upravo suprotno - hladi. Alkohol djeluje na način da širi krvne žile čime se omogućava da toplija krv dođe na površinu kože. Time se zapravo povećava rizik od pothlađivanja jer se kroz površinu kože gubi toplina koja je potrebna za grijanje organa pri niskim temperaturama.