Tko priča više – muškarci ili žene?

muskarci i zene

... Nortistern iz Bostona pokušalo je da razbije ovaj mit. Studija koju je vodio profesor David Leyzor trebalo je da pokaže koji pol je pričljiviji. Međutim, istraživanje koje je obuhvatilo 133 odrasle osobe u njihovom kako poslovnom tako i privatnom okruženju, donijelo je neočekivane, prilično podijeljene rezultate.

Profesor Leyzor je kreirao svojevrsni "sociometar" kako bi utvrdio pričljivost pripadnika oba pola u određenim situacijama, izbjegavajući time da izvede apsolutni zaključak.

Predstavljeni početkom tjedna, rezultati ove studije tako su pokazali da žene tijekom posla ćaskaju znatno više tijekom pauze za ručak, dok se tijekom ostatka radnog vremena više upuštaju u duže, akademske i za posao vezane razgovore, prenosi američki magazin Time.

S druge strane, muškarci su najpričljiviji na radnom mjestu kada se nađu u skupini od šest ili više osoba.

"Dakle, određeno okruženje je to koje nas navodi na češće i duže razgovore", tvrdi prof. Leyzor. "Ono na što bi trebalo staviti akcenat jeste to da postoji neposredna veza u pogledu komunikacije između okruženja i pola ispitanika."

Pitanja o tome koji je pol pričljiviji i lakše se upušta u razgovore bilo je tema i ranijih istraživanja, ali je prof. Leyzor prvi koji je kreirao "sociometar" kako bi došao do rezultata.

Brojne knjige i priručnici o razlici polova koriste neslužbene podatke prema kojima žene dnevno izgovore u prosjeku 20.000 riječi, dok je u slučaju muškaraca taj broj znatno manji - svega 7.000, prenosi Time.

Studija sprovedena 2007. godine pokazala je međutim da muškarci i žene na dnevnom nivou izgovore približno isti broj riječi - 16.215 (žene) odnosno 15.669 (muškarci).

Tri godine starija studija pokazala je da su djevojčice neznatno pričljivije od muškaraca, dok je još jedna studija iz 2004. godine utvrdila da su dječaci tijekom satova u školi čak devet puta pričljiviji od djevojčica.

Izvor: B92