Ljubomorni supružnici u Federaciji sve češće posežu za špijunskom opremom

...internet-navala za nabavkom poluprofesionalne opreme za "kućno" špijuniranje po sustavu "sam svoj majstor".

Tako se na oglasnim portalima u rubrici "Špijunska oprema" mogu pronaći raznorazne vrste opreme čija je zloupotreba na granici dozvoljenog i zadire duboko u privatnost, piše Avaz.ba.

Najprodavaniji uređaji koji se mogu naći su špijunske bubice i mikrofoni, satovi za varanje na ispitima, blokatori GSM signala, prisluškivači svih vrsta, tajne mikro kamere, uređaji za snimanje i reprodukciju. Najbolja klijentela prodavača ove opreme su "lijeni" studenti, sumnjičave žene i muževi, ali i razni kalibri poslovnih ljudi koji bi učinili sve da dođu do neke poslovne tajne ili kompromitiraju konkurenciju.

Kako saznaje Avaz, zbog "kućnog špijuniranja" pokrenute su i neke brakorazvodne parnice, ali supružnici koji su partnera uhvatili "na djelu" takve snimke ne mogu koristiti kao dokaz na sudu. Odvjetnik Omar Mehmedbašić pojasnio je da neovlašteno snimanje i reproduciranje spada u kazneno djelo.

''Špijunažu možete koristiti samo da dođete do osobnog saznanja. To što netko snimi ne može se koristiti kao dokaz na sudu iz razloga što u kaznenom postupku mora postojati naredba tužitelja prema MUP-u, koji prati i snima. Tek onda je snimak valjan dokaz na sudu'', kazao je Mehmedbašić.

Međutim, unatoč zakonskim ograničenjima, sumnjičavi partneri ne odriču se mogućnosti praćenja bračnog partnera, pa posla prodavačima špijunske opreme ne manjka.

''Obično moju opremu kupuju ljubomorni muževi i žene. Postoje takve minijaturne sprave koje ne možete olako uočiti. Mogu se umetnuti s unutrnje strane odjeće ili tašne'', kazao je jedan prodavač mikro kamere.

U Federaciji, za razliku od RS-a, još nema zakona o detektivskoj djelatnosti te i ta činjenica predstavlja plodno tlo za razvoj "malog biznisa" kao što je "špijuniranje svega i svakoga".

Budući da mnogi studenti koriste "bubice" i drugu elektroničku špijunsku opremu da bi položili ispit, pojedini profesori na Univerzitetu u Sarajevu na ispitnim rokovima uključe radioprijemnike. Na ovaj način odmah saznaju ima li neko od studenata nedozvoljenu opremu, jer dođe do smetnji u prijemu.