Srbiju uz Hrvatsku blokiraju i Bugari i Rumunji

Armije BiH, tomislav nikolić, srpska radikalna stranka, aktivisti stranke, ratni vojni invalid, zahtjev za pokretanje istrage, Tužiteljstvo BiH, Omer Isović, vlada Srbije, predsjednik vlade Srbije, EU i Srbija, Ruska Federacija, akcija oluja, Srbijansko ministarstvo vanjskih, Hrvatska - Srbija, Srbija, milo đukanović, Crna Gora zemlja, Srbija i Crna Gora, tomislav nikolić, Podgorica, tomislav nikolić, srbijanski predsjednik, Izvanredni parlamentarni izbori, Srbija, EU i Srbija, Hrvatska - Srbija, Aleksandar Vučić, ivica dačić, Sefer Halilović, tomislav nikolić, Aleksandar Vučić, Srbija i Kosovo, Srbija i Kosovo, EU i Srbija, Enver Hoxhaj
Srbiju bi na putu eurointegracija osim Hrvatske mogle usporavati Rumunjska i Bugarska, uvjetujući svojim zahtjevima otvaranje poglavlja 23, piše u petak beogradski tisak.

Bukurešt i Sofija najavljuju mogućnu blokadu Srbije na europskom putu i traže veća prava za svoje nacionalne manjine i veću zastupljenost u državnoj upravi, navode Večernje novosti.

Pozivajući se na neimenovene diplomatske izvore ovaj beogradski list tvrdi kako su Rumunjska i Bugarska jedine članice EU koje su dale "tihu potporu" Zagrebu, čiji su "izaslanici tjednima lobirali u europskim prijestolnicama".

Večernje novosti pišu da su hrvatski predstavnici lobirali s argumentacijom da Srbija ne treba otvoriti poglavlje o pravosuđu i temeljnim pravima dok ne ispuni tri njihova uvjeta: "ukine zakon o univerzalnoj jurisdikciji za ratne zločine, ne poboljša položaj hrvatske manjine i u potpunosti ne ispuni suradnju s Haškim tribunalom".

List tvrdi kako sad, osim što iz Bukurešta i Sofije također inzistiraju da se u Srbiji poboljšaju prava rumunjske i bugarske manjine, Rumunji dodatno traže i rješavanje tzv "vlaškog pitanja" (Vlaha - rumunjske manjine u istočnoj Srbiji) i osigurana manjinska mjesta u srbijanskom parlamentu.

Dodatni zahtjevi su, tvrde Večernje novosti, zapravo stari zahtjevi koje "Bugari i Rumuni sada vade iz ladica, ali su za razliku od Hrvata spremni na kompromis". U slučaju velikog pritiska najmoćnijih članica EU, Bugarska i Rumunjska bi ipak glasovale za otvaranje poglavlja 23, ali pod uvjetom da se zahtjevi Srbiji ugrade u prijelazna mjerila i ispune tijkom procesa pregovaranja, piše list.

Voditeljica srpskog pregovaračkog tima s EU Tanja Miščević kaže za Večernje novosti kako je Srbija napravila sve što je od nje ovisilo za otvaranje poglavlja 23 i da "sada samo može čekati odluke unutar EU".

"Tehnički, još ima vremena da se sve pripremi za otvaranje poglavlja do kraja lipnja, poglavito imajući u vidu da u Bruxellesu postoji politička volja da se to dogodi do kraja nizozemskog predsjedanja EU-om", rekla je Miščević.

Hina