Njemačka protjerala dvojicu ruskih diplomata zbog ubojstva Čečena

Policijski dužnosnici, Njemačka, ubojstvo, Njemačka, istraga, pucnjava, Njemačka, ubojstvo, Anil G., doživotna kazna , München, Njemačka, državljanin bih, doživotni zatvor, ubojstvo, austrija, dječiji doplatak , bračni par, austrija, Klagenfurt, državljanin bih, ozljeđivanje, Hrvat, Njemačka, zlostavljanje

Njemačka protjeruje dvojicu ruskih diplomata zbog navodne uloge Moskve u ubojstvu 40-godišnjeg Zelimkhana Khangoshvilija, čečenskog tražitelja azila u Berlinu, navelo je Ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju, javlja Anadolu Agency (AA).

U verbalnoj protestnoj noti upućenoj ruskom veleposlaniku Sergeju J. Netschajewu, nakon što je u srijedu ujutro pozvan u Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke, Rusija je pozvana da surađuje s njemačkim vlastima na ovom slučaju.

Radi se o dvojici akreditiranih diplomata u ruskom veleposlanstvu u Berlinu koje su njemačke vlasti proglasile personom non grata te im je naređeno da u roku od sedam dana napuste Njemačku.

Ministarstvo je nedovoljnu suradnju Rusije u istrazi ovog ubojstva navelo kao razlog za oštru diplomatsku reakciju.

Njemački državni tužitelj u gradu Karlsruheu preuzeo je istragu o ubojstvu koje se u kolovozu dogodilo u Kleine Tiergartenu u Berlinu.

Državni tužitelj je istakao da postoje "dovoljni činjenični dokazi" da je Khangoshvili ubijen "prema naredbi državnih agencija Ruske Federacije".

Način na koji je Khangoshvili ubijen je od samog početka izazivao sumnju u rusku umiješanost.

Osumnjičeni počinitelj, 49-godišnji ruski državljanin, pucao je dva puta iz neposredne blizine Khangoshviliju u glavu. Napadač, kojeg je policija imenovala samo kao Vadima S., uhapšen je kratko nakon ubojstva.

Manana Tsatieva, bivša supruga Khangoshvilija, kazala je za Deutsche Welle da vjeruje da je prošlost njenog bivšeg supruga vjerojatno bio motiv za napad.

Kako navodi Deutsche Welle, Khangoshvili se borio protiv Rusa tijekom Drugog čečenskog rata od 1999. do 2009., te je nakon toga u Gruziji i Ukrajini radio protiv ruskih interesa.

Tsatieva je izjavila da je Khangoshvili pobjegao u Njemačku 2016. godine, nakon što mu je bio ugrožen život u Gruziji, ali nije uspio dobiti azil i trebao je biti deportiran.