Islamistička militantna grupa ISIL napreduje prema Bagdadu

irak, ISIL, Ofenziva terorističke organizaci, Sirija, irak, ponovno preuzimanje Tikrita, ISIL, Ekstremisti iz ISIL-a, iračke snage, prljave bombe, smrtonosni otrovi, ISIL, Grad Mosul, irak, irak, Bagdad, ISIL, Ekstremisti ISIL-a, kulturocid, irak, Grad Mosul, irak, ISIL, Ekstremisti ISIL-a, iračke snage, irak, Ekstremisti ISIL-a, ISIL, Grad Mosul, irak, Ekstremisti iz ISIL-a
Dok druge države pokušavaju pridobiti srca i duše prije nego pribjegnu vojnoj operaciji, džihadistička skupina koja se bori u Siriji i Iraku također se oslanja na psihološki učinak - podupirući svoju reputaciju izuzetno nasilne organizacije.

Islamska država, koja je u lipnju zauzela velike dijelove na sjeveru Iraka, iskoristila je taj pristup pri slamanju oružanog otpora u 13-dnevnoj borbi za grad al-Alam. Oteli su članove 30 obitelji i nazvali uglednike da bi im prenijeli jasnu poruku: Znate kakva će biti njihova sudbina ako se ne predate!

Nakon nekoliko sati nad zgradama policije i lokalne uprave vijorila se crna zastava sunitskih militanata Islamske države koji žele svrgnuti šijitsku vladu u Bagdadu. Slične priče o osvajanju i pobjedama ponavljaju se u ostalim gradovima i selima pokrajine Salahudin, sjeverno od Bagdaada.

Najmanje 5.576 iračkih civila ubijeno je u nasilju ove godine, priopćili su prošlog tjedna Ujedinjeni narodi u dosad najdetaljnijem izvješću o mjesecima nemira koji su kulminirali napadima sunitskih militanata na sjeveru zemlje.

Tijekom lipnja pobunjenici su zauzeli velike dijelove sjevernog Iraka, uključujući Mosul, najveći grad na tom području. Od 2.400 ljudi ubijenih u lipnju, 1.531 bio je civil. UN navodi da je Islamska država pogubljivala civile, seksualno zlostavljala žene i djevojčice, otimala i ubijala političke i vjerske čelnike te ubijala djecu.

Američka vojska i irački dužnosnici procjenjuju da je Islamska država krenula u borbu s oko 3000 pripadnika da bi taj broj nakon vojnih uspjeha tijekom lipnja narastao prema 20.000 ljudi.

Neke sunitske oružane skupine pridružile su se Islamskoj državi nakon osvajanja gradova, odbacujući ideološke razlike.

Islamisti povremeno koriste i mekši pristup iskorištavajući nepovjerenje stanovnika prema iračkoj vladi. Kad su borci Islamske države ušli u Duluiju, na sjeveru zemlje, susreli su se s plemenskim čelnicima i pozvali ih da se pridruže borbi ili da ostanu u svojim kućama i da se ne suprotstavljaju daljnjem napredovanju.

Islamska država nudi oprost pokajnicima. Nakon nedavnog osvajanja Zovije, na sjeveru Iraka, objavili su da oni koji žele priznati da su bili u krivu i obećati pokornost i poslušnost, mogu posjetiti lokalnog šeika nakon molitve u petak. Oni će dobiti pismenu potvrdu koja će im navodno jamčiti sigurnost.

hrt.hr