Vlada RS-a u izvještaju UN: Međunarodna zajednica treba osuditi ekstremističku deklaraciju SDA

ministarstvo vanjskih poslova , un, Dronjić, SDA BIH, deklaracija, Dejtonski sporazum

Međunarodna zajednica treba oštro osuditi zapaljivu i ekstremističku deklaraciju SDA koja poziva na ukidanje dejtonske strukture u korist unitarne BiH, navodi se u 22. Izvještaju Vlade Republike Srpske upućenom Savjetu sigurnosti UN.

"Ekstremistička deklaracija SDA pokazala je, jasnije nego ikad, da je najveća bošnjačka stranka u BiH opredijeljena za rušenje Dejtonskog sporazuma. Poziv SDA za `regionalizacijom` BiH sa `tri nivoa vlasti: državni, regionalni i lokalni` nije ništa drugo nego poziv na ukidanje Republike Srpske i FBiH, ključnog elementa ustavne strukture BiH koji sprečava dominaciju jedne etničke grupe u BiH, kao i županija u FBiH, koji su esencijalni u osiguravanju glasa Hrvata u upravi", upozoreno je u ovom izvještaju.

U dokumentu se podsjeća da je takozvana "Republika BiH" bila unitarni režim pod dominacijom Bošnjaka, te da poziv SDA za njenim oživljavanjem jasno govori da ova stranka želi ukinuti Ustav BiH koji je esencijalni element Dejtonskog sporazuma.

"`Opstrukcije i blokade` koje SDA želi ukloniti iz Ustava BiH su federativna struktura i mehanizmi zaštite tri konstitutivna naroda BiH, koji su, u stvari, krucijalni elementi Dejtonskog sporazuma kojima se osigurava da nijedan narod ne može ugnjetavati druge. Iz tog razloga SDA i želi ih ukinuti. Cilj SDA je unitarna država kojom vlada najbrojniji narod u BiH - Bošnjaci", konstatira se u Izvještaju.

Iz Vlade Srpske navode kako nijedna strana koja teži tiraniji ne voli "prepreke i blokade" koje imaju funkciju kontrole i balansa njihove vlasti, ali strane koje su koncipirale, sudjelovale u pregovorima i usuglasile Dejtonski sporazum predvidjele su opasnost koju nosi dominacija zasnovana na pukoj brojčanoj superiornosti u BiH, te mudro ugradile "opstrukcije" koje SDA sada shvaća kao osujećivanje njenih nastojanja da dominira društvom BiH.

"Strane koje su usuglasile Dejtonski sporazum shvatile su da, kao u desetinama stabilnih i prosperitetnih federacija u cijelom svijetu, put ka miru i sigurnosti u BiH leži u dekoncentraciji, a ne konsolidaciji političke moći. Dejtonska formula osigurava narodima i entitetima koji čine BiH visok stupanj prava i autonomije", pojašnjava se u Izvještaju.

U tekstu se naglašava kako deklaracija SDA, iako sadrži nekoliko bombastičnih aforizama, kao što su poziv na "ostvarivanje socijalne i nacionalne ravnopravnosti konstitutivnih naroda i građana na cijeloj teritoriji BiH", nalaže da narodi u BiH budu ravnopravni samo pod uvjetima SDA.

Iz Vlade Srpske ocjenjuju da je SDA toliko bezočna u pozivu na radikalnu promjenu sadašnje strukture BiH i dominaciju bošnjačkog elementa da traži i "afirmaciju bosanskog identiteta kao zajedničkog identiteta svih građana BiH".

"Umjesto da slavi nacionalnu raznolikost u BiH, ovaj poziv za uniformnošću pod uvjetima SDA predstavlja otvorenu i zlokobnu prijetnju Srbima i Hrvatima. To je eksplicitan poziv da se poništi sva srpska i hrvatska kultura i baština u BiH. Teško bi se mogao zamisliti gnjev građana Welsa i Škotske kad bi im se reklo da se od ovog trenutka mogu identificirati samo kao `Britanci`", naglašava se u Izvještaju.

Od kada je BiH formirana, prije gotovo 25 godina, nikada nijedna utjecajnija politička stranka nije izvršila tako radikalan i ofenzivan napad na nacionalne tradicije ostalih konstitutivnih naroda u zemlji kao što je SDA.

U tekstu se konstatira da je SDA već krenula u podrivanje mehanizama zaštite konstitutivnih naroda u BiH i navodi primjer koji pokazuje iz kog razloga je politika u drugom entitetu, FBiH, u krizi, a to je izbor Željka Komšića na mjesto "hrvatskog" člana Predsjedništva BiH.

"Komšić je nominalno hrvatski političar koji se zalaže za politički program SDA i Bošnjaka, a gotovo da nema nikakvu podršku među Hrvatima. Bošnjački političari marginalizirali su hrvatske glasače tako što su poticali Bošnjake da glasuju za Komšića umjesto za kandidata za bošnjačko mjesto u Predsjedništvu. Time su Bošnjaci dobili dva mjesta u Predsjedništvu, a Hrvati nijedno", pojašnjava se u Izvještaju Vlade Srpske.

Napadima na kontrole i ravnotežu u BiH, uvedene Dejtonskim sporazumom, dodaje se u tekstu, SDA je još jednom pokazala svoj fundamentalni prezir prema načelima na kojima počiva Mirovni sporazum, kao i prema samoj demokraciji -prezir koji se vidi i u nastojanjima SDA da blokira rezultate svakih demokratskih izbora koji joj nisu po volji, bilo da je riječ o izborima u Mostaru, FBiH ili općim izborima u BiH.

"Svi građani BiH koji vole mir i svi članovi međunarodne zajednice kojima je stalo do budućnosti BiH i stabilnosti regiona trebaju se energično usprotiviti nastojanjima SDA i osude njenu deklaraciju, te potvrde značaj dejtonskih načela", naglašava se u 22. Izvještaju Vlade Srpske upućenom Savjetu sigurnosti UN.

Drugi primjer odbijanja Dejtonskog sporazuma, navodi se u ovom dokumentu, jeste provokativna i destabilizujuća odluka SDA da ospori ime Republike Srpske.

U tekstu se podsjeća da je siječnju ove godine SDA najavila da će zatražiti od Ustavnog suda BiH da proglasi ime Republike Srpske neustavnim, a cilj ove inicijative je podrivanje ustavnog statusa Republike Srpske.

"Inicijativa SDA direktno je suprotna Ustavu BiH, čiji član jedan glasi: `BiH se sastoji od dva entiteta, Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska`. Apsurdno je kao argument navoditi da Ustav krši sam sebe u svom osnovnom članu kojim se definira BiH. U Ustavu BiH ime Republike Srpske spominje se na još deset mjesta, između ostalog i u odredbama kojima se Narodnoj skupštini Republike Srpske daju ovlaštenja. Štaviše, Ustav je centralni element Dejtonskog mirovnog sporazuma, a Republika Srpska, upravo pod tim imenom, jedna je od strana ugovornica. Ime Republika Srpske ne povrijeđuje ni instrumente ljudskih prava", pojašnjeno je u Izvještaju.

Da je to slučaj, dodaje se, imena većine zemalja u Europi kršila bi ljudska prava. Općeprihvaćena praksa je da država i niži politički nivoi nose ime najveće etničke grupe. Većina europskih država, kao što su Njemačka, Francuska, Italija, Španijolska i Češka upravo su tako dobile ime. Mnoge europske političke regije, kao što su Engleska, Škotska, Katalonija, Baskija i Valonija, također, su na isti način dobile ime.

"Nema ničeg neuobičajenog u načinu na koji je Republika Srpska dobila ime. Međunarodna zajednica, uključujući Savjet sigurnosti Ujedinjenih nacija i ad hok Savjet za implementaciju mira, čak i visoki predstavnik, već godinama priznaju Republiku Srpsku, upravo pod tim imenom, kao jedan od dva entiteta koji čine BiH", navodi se u tekstu.

Iz Vlade ukazuju da napad SDA na ime Republike Srpske, kao i njena deklaracija u kojoj poziva na eradikaciju Republike Srpske kao političkog entiteta donosi političku destabilizaciju i udara u samu srž Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Ova inicijativa je dio kampanje kojom SDA napada legitimitet Republike Srpske. Vrijeme je da SDA prihvati dejtonsko rješenje i pravo Republike Srpske da postoji. Republika Srpska prihvata i pridržava se Dejtona, te insistira na tome da isto učini i međunarodna zajednica. Republika Srpska, za razliku od SDA i visokog predstavnika, bezrezervno prihvata Dejtonski sporazum i samo traži da se Ustav BiH sprovodi onako kako glasi", naglašava se u Izvještaju.

Iz Vlade Srpske poručuju da je Republika Srpska, usprkos tim prijetnjama, uvijek bila opredijeljena za Dejton i uvjerena je da BiH može uspjeti i prosperirati ako dejtonski sustav bude u potpunosti sproveden.

"Činjenica da se SDA osjeća dovoljno samouvjerenom da ignorira izborne rezultate, napada samo ime Republike Srpske i donosi ekstreman i animozan politički program kojim izričito odbija dejtonsku strukturu bez ikakvog straha od negativnih posljedica od međunarodne zajednice, umnogome objašnjava cinizam određenih elemenata društva BiH ka stranim akterima i institucijama koji tvrde da su pobornici poštivanja međunarodnog prava, ljudskih prava i demokracije", ističe se u ovom izvještaju.

Iz Vlade Republike Srpske navode da je međunarodna zajednica trebalo davno da osudi SDA zbog destabilizujućih postupaka i zatraži da dejtonsku formulu poštuju visoki predstavnik, SDA i svi relevantni akteri u regiji.