Nezapamćena najezda komaraca u BiH

komarac
Osim što su molestanti (napasnici), koji dosađuju ljudima i ometaju ih pri boravku u prirodi, radnim ili rekreativnim aktivnostima itd., poznato je da komarci mogu biti prijenosnici (vektori) niza uzročnika zaraznih bolesti, kao što su malarija, žuta groznica, groznica Zapadnog Nila, itd, kažu iz Zavoda.

Suzbijanje komaraca i zaštita od njihovog djelovanja imaju veliki javno zdravstveni značaj, te je potrebno provoditi i individualne mjere zaštite od komaraca. Federalni zavod za javno zdravstvo izdao je preporuku u kojoj stoji da se ukoliko je moguće, izbjegava boravak na otvorenom u razdoblju najveće aktivnosti komaraca, od sumraka do zore.

Prilikom boravka na otvorenom potrebno je nositi odjeću dugih rukava i nogavica, te koristiti repelenate, sredstava koja odbijaju komarce, koji se nalaze u raznim oblicima (kreme, sprejevi). Nužno je da pri upotrebi repelenata strogo slijediti upute proizvođača dotičnog sredstva, kao i opće upute za njihovu primjenu.

''Repelente primijeniti u vrijeme djelovanja komaraca odnosno od sumraka do zore. Sredstvo primijeniti na otkrivene dijelove tijela, izbjegavajući prekomjerno nanošenje. Voditi računa da repelant ne dođe u kontakt sa sluznicama nosa, očiju, usta, a ako je u obliku spreja, ne raspršavajte ga izravno na lice, napršćite ga na ruke i razmažite po licu'', stoji u preporuci Zavoda.

U preporuci je navedeno kako djeca ne trebaju sama stavljati repelent, niti ga treba djeci nanositi na ruke i u blizinu očiju. Također ne treba primjenjivati repelent na kožu izgorjelu od sunca, niti na oštećenu kožu.

Također navedeno je kako je nakon nanošenja repelenta potrebno oprati ruke, te kako se preporučena doza repelenta ne smije prekoračiti. ''Nakon povratka u zatvoreni prostor, zaštićen od komaraca, oprati kožu vodom i sapunom. Da bi stambeni prostor bio zaštićen od ulaska komaraca, prozore i vrata zaštiti gustim mrežama'', stoji u preporuci.

Individualnim djelovanjem može se doprinijeti i smanjenjenju broja komaraca u okolini, tako što će se ukloniti njihova potencijalna staništa - u dvorištima i vrtovima ukloniti predmete u kojima se može nakupiti voda, ukloniti nakupljenu vodu (npr. lokve, kanali), bačve i kante s vodom zatvoriti poklopcem; otvorene bazene i ukrasne fontane propisno održavati; propisno odlagati čvrsti otpad, održavati septičke jame i držati ih zatvorenim.

Ako se nakon uboda komaraca, pojave teški simptomi poput visoke temperature, bolova u zglobovima, otoka, osjećaja gušenja, pada tlaka, poremećaja svijesti, nužno je hitno potražiti medicinsku pomoć, stoji u preporuci Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Inače, u RS-u je nedavno zabilježena pojava virusa zapadnog Nila.