Na snagu stupa prilagođeni SSP između BiH i EU

eu bih
Mnogi poljoprivrednici samatraju da prilagođeni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ne dovodi u bolju poziciju BiH kada je u pitanju izvoz poljoprivrednih proizvoda.

Iako on omogućava povećanje izvoznih kvota za mnoge proizvode, domaći poljoprivrednici ističu da neće moći izdržati konkurenciju jer ne dobijaju poticaje koliko bi trebali, kao poljoprivrednici u EU.

Procjene iz RS-a su da će direktne štete od primjene adaptiranog SSP-a biti veće od 200 miliona maraka, a Njemačka je ranije obećala pomoć zbog štete u poljoprivredi koja će biti posljedica SSP-a.

Glasnogovornica Delegacije Europske unije (EU) u BiH i specijalnog predstavnika EU u BiH Jamila Milović-Halilović ocijenila je ranije za Fenu da adaptirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju u osnovi ne mijenja mnogo za poljoprivredne proizvođače u Bosni i Hercegovini, napominjući da su odredbe SSP-a koje reguliraju trgovinu već bile na snazi u okviru Privremenog sporazuma.

U Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ipak, smatraju da će se primjena adapitranog SSP-a različito odraziti na određene grane proizvodnje.

Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka Federacije BiH Mehmed Nikšić izjavio je da stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju za proizvođače mlijeka u BiH 1. veljače neće značiti ništa jer je i dosad uvoz bio nekontroliran.