AIPS: Blanka Vlašić druga sportašica svijeta!

blanka atletika hrvatska, Blanka Vlašić, Blanka Vlašić, Blanka Vlašić, Blanka Vlašić, Blanka Vlašić

U anketi je sudjelovalo 614 novinara iz 98 država, a zanimljivo je da su pobjednici isti kao i godinu ranije. I dok za Bolta to nije ni najmanje čudno, budući da je pobijedio u svim relevantnim izborima, prvo mjesto Isinbajeve je prilično iznenađenje. Ruska je motkašica lani srušila svjetske rekorde u dvorani (5.00) i na otvorenom (5.06), ali je na najvažnijem natjecanju godine, Svjetskom prvenstvu u Berlinu, potpuno zakazala, u finalu nije preskočila ni početnu visinu, ostavši tako bez plasmana. To AIPS-ove glasače, međutim, nije spriječilo da joj daju čak 1090 bodova, odnosno 20.39 posto.

Svjetska prvakinja u skoku u vis, naša Blanka Vlašić, dobila je 889 bodova, odnosno 16.63 posto, dok je na trećem mjestu završila najbolja svjetska tenisačica Serena Williams sa 617 bodova (11.54 posto). Zanimljivo je da među prvih pet nema Sanye Richards, koju je najboljom svjetskom atletičarkom proglasila Međunarodna atletska federacije (IAAF) i ugledni magazin Track and Field News. Bolt je svoj naslov zaslužio impresivnim nastupom na SP-u gdje je osvojio zlatne medalje na 100, 200 i 4x100 metara, a u prve je dvije discipline postavio i čudesne svjetske rekorde (9.58, odnosno 19.19 sekundi). Dobio je 1866 bodova (33.71 posto), pobijedivši ispred najboljeg nogometaša svijeta Lionela Messija (885 bodova, 15.99 posto) i prvog tenisača svijeta Rogera Federera (723 boda, 13.06 posto).

Najboljom svjetskom momčadi u 2009. godini proglašeni su nogometaši Barcelone, dok je priznanje za najbolji press-centar dobio onaj na atletskom SP-u u Berlinu.