Dinamo poražen u Lyonu 2:0

Valjda svi ponukani minimalnim 1:0 porazom od Reala, iako bi i u toj utakmici s nogometnim gigantom Dinamo ozbiljnije izgubio da nije bilo sjajnog Ivana Kelave.

No, optimizam je brzo nestao kad je Lyon krenuo, umjesto optimizma u plave kao da se uvukao strah. Jer je bilo očito da su Francuzi brži, jači, da dolaze prije na loptu, a ni tehnički nisu bili nikako inferiorniji. Pa je Dinamo počeo griješiti, nije mogao sačuvati loptu u više od dva dodavanja.

I takva igra morala je donijeti prednost domaćinu. Prvo su plavi imali sreće kad su Gomis i Gonalons iz sjajnih prilika tukli preko gola. No, onda je teško pogriješio Pokrivač, petljao je u sredini, u gužvi, i gurnuo loptu Gomisu. Bila je to krasna asistencija za napadača Lyona koji je došao pred Kelavu i krasno ga prebacio za vodstvo domaćina.

Zrelost Francuza u odnosu na Dinamo bila je očita, taj klub igra 12. uzastopne sezone u Ligi prvaka, a Dinamo je na ulazak među elitu čekao 12 godina. Koliko su domaćini bili dominantni svjedoči i da je nakon 25 minuta bilo 6:0 u udarcima.

Imali su plavi i jednu priliku, i to ne bilo kakvu. Ibañez je ubacio, Beqiraj ostao sam ali je išao uklizavati na loptu i nije ju pogodio.

I nakon toga je na terenu postojao samo Lyon. Dobro, jednom je pokušao Sammir, ali neprecizno. No, Gomis je na drugoj strani opet promašio veliku priliku (hm, Jurčić je rekao da stvaraju malo prilika i sve ih koriste, ovdje je ispalo sve drukčije), a onda je stigao i drugi pogodak, nakon udarca iz kuta zaspao je Tonel i Kone taj poklon nije propustio. A da u prvom dijelu plavi ne dožive pravu katastrofu pobrinuo se Kelava koji je zaustavio Greniera u situaciji jedan na jednoga.

Plavi su bili potpuno nemoćni, pogotovo najbolji igrači Badelj, Sammir i Kovačić, koji su trebali nešto kreirati, nisu postojali, dva zadnja vezna Pokrivač i Calello nisu bili ništa bolji, pa ne čudi što je obrana bila na streljani. No, to je zapravo i objektivna razlika u kvaliteti ove dvije momčadi.

Lyon smanjio brzinu

U nastavku je Jurčić krenuo s promjenama, pomalo iznenađujuće je izvadio Badelja i Kovačića, a poslao na teren Šimunića i Tomečaka. Tomečak je otišao na Badeljevu poziciju, Šimunić na lijevog beka, da bi se Ibañez pomaknuo u vezni red.

Djelovao je Dinamo u nastavku bolje, no možda i zato što Lyon više nije jurio, imao je sigurno vodstvo i mogao je igrati svoju uobičajenu igru, strpljivo, na čekanje greške suparnika. Plavi su preko Vide i Tonela nakon udaraca iz kuta, a potom i Leke, bili blizu pogotku, ali više od toga nije išlo. Poraz od 2:0 je sasvim zaslužen.