FOTO  Marko Tomas otvorio 'Književni most', u subotu promocija o fenomenu ratnog teatra

np mostar, Marko Tomas

Cilj i ideja "Književnog mosta" jest potaknuti dijalog autora i publike, upoznati se s njihovim djelima, ukazivati na važnost pisane riječi, pokazati publici kako uzbudljiv i zanimljiv može biti jedan umjetnički program, a sve to kroz živi razgovor i dijalog. Tako je bilo i na prvom "Književnom mostu", u kojemu je Tomaš govorio o svojoj poeziji, o umjetnosti, o gradu, identitetu, slobodi, ljubavi, idejama... Kroz razgovore autori govore o vremenu i prostoru danas, o načinu na koji razmišljaju i promišljaju svijet i vrijeme, o važnosti umjetnosti. Svoju najnoviju knjigu poezije "Regata papirnih brodova" Tomaš je u Narodnom pozorištu Mostar predstavio ravno godinu dana nakon što je knjigu objavila izdavačka kuća LOM iz Beograda i nakon što je predstavljena širom regije. Uz tu knjigu, govorilo se i o još dvije njegove knjige poezije koje je objavio isti izdavač: "Varanje smrti - izabrane pjesme" (LOM, Beograd, 2014.) i "Crni molitvenik" (LOM, Beograd / Algoritam, Zagreb, 2015.). Publika je imala priliku čuti Tomaševo čitanje poezije iz njegove najnovije knjige, "Regata papirnih brodova", ali i nekoliko pjesama premijerno pročitanih ovom prilikom i još neobjavljenih.

Iduća promocija je u subotu, 7.10. u 13 sati, kada će u sklopu programa OFF MESS biti predstavljena knjiga "Teatar u ratnom Sarajevu 1992. - 1995.", o fenomenu teatra u Sarajevu pod opsadom - knjiga koja kroz razna svjedočanstva govori o tome koliko je teatar bio važan publici, umjetnicima, gradu, i kroz intimna svjedočanstva danas istaknutih glumaca, redatelja, kritičara, novinara i njihove potresne i duhovite tekstove čuva od zaborava fenomen koji ne smije biti zaboravljen.

O tragičnim danima ratne opsade Sarajeva i šta je kazališni život značio u takvim uvjetima, na dostojanstven i potresan način svjedočili su u ovoj knjizi ugledni građani i akteri događaja, a neki od njih su Izudin Bajrović, Zoran Bečić, Aida Begić, Jasna Diklić, Jovan Divjak, Nada Đurevska te Miodrag Miki Trifunov. Promocija knjige "Teatar u ratnom Sarajevu 1992. - 1995." bit će održana u subotu, 7.10. u 13 sati, a o knjizi i svjedočanstvima iz knjige na promociji u Mostaru će govoriti Davor Diklić, autor knjige, Nihad Kreševljaković, direktor Internacionalnog teatarskog Festivala MESS i Dragan Stojković, suradnik autora na prvom izdanju knjige.

Napominjeno i da je na redovnom repertoaru Narodnog pozorišta u Mostar u petak, 6. 10. u 20 sati predstava "Šta ćemo sad?" Branka Đurića Đure u režiji Ahmeda Imamovića. U predstavi igraju Ajla Hamzić, Emir Spahić i Goran Lozo. Cijena ulaznice je 7 KM, s popustom 3,50 KM.