Refluks želuca

Vidi originalni članak

Refluks želuca - uzroci, simptomi, liječenje i prehrana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednjak, cjevasti organ kojim hrana putuje od usta do želuca, sastoji se od tkiva obavijenog mišićima. Mišići se pri gutanju kontrahiraju odnosno stežu kako bi se hrana spustila u želudac. Na donjem kraju jednjaka nalazi se okrugli mišićni prsten koji se u medicini naziva donji ezofagealni sfinkter.

Prilikom procesa gutanja hrane taj se mišićni prsten otvara i propušta hranu u želudac, nakon čega se odmah zatvara i time sprječava povratak hrane u želudac.
Međutim, ponekad se mišićni prsten otvara i dok tijelo ne unosi hranu, i tada dolazi do povrata želučanog sadržaja u jednjak, odnosno do želučanog refluksa.

Uzroci želučanog refluksa

Refluks želuca suvremena je bolest koja osobito zahvaća zapadne zemlje. Pretpostavlja se da je uzrok tome pretilost stavnovništva, visok udio masnog tkiva u području trbuha, te loš izbor i način prehrane.Dok želudac ima zaštitnu sluznicu koja ga štiti od iritacije prženom i jako začinjenom hranom, jednjak takvu sluznicu nema, pa se pri povratu želučanog sadržaja u jednjak posljedice te iritacije jače osjećaju kao bol i pečenje.

Hrana koja također može izazvati želučani refluks može biti i ona koju u pravilu smatramo dobrom, pa tako zbog svoje kiselosti smetati mogu i rajčice, paprike i citrusno voće.Uzrok refluksa su i određena pića, posebice alkohol i kava, a često i gazirana pića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, ponekad je važniji način prehrane nego njezin izbor; konzumacija velike količine hrane od jednom spriječit će zatvaranje mišićnog prstena jednjaka što će u narednih pola sata nakon obroka izazvati refluks.

Najrizičnija skupina za razvitak ove bolesti predstavljaju osobe koje tijekom radnog dana slabo jedu, a pri kraju dana, nakon povratka s posla, obilno večeraju nakon čega odmaraju u ležećem položaju.

Ležanje nakon velikog obroka izlaže mišićni prsten jednjaka još većem stresu jer ga pod utjecajem gravitacije hrana pritišće i aktivira njegovo otvaranje što dovodi do povrata sadržaja i jednjak.

Simptomi želučanog refluksa

Simptomi želučanog refluksa obično su vrlo očiti i osobe koje pate od refluksa ih prepoznaju bez većih problema, manifestiraju se kao:

žgaravica,
pečenje u području ispod prsne kosti,
bol i pečenje koji se šire u vrat,
ždrijelo pa čak i u lice,
bol i pečenje nakon jela ili u ležećem položaju,
vraćanje želučanog sadržaja u usta,
jako izlučivanje sline,
otežano ili bolno gutanje.

Ako se uz navedene simporome razvije i upala grla, promuklost, često podrigivanje i štucanje, bijela sluznica usta i jezika, naslage na zubima i pojava kvržica u grlu, može biti riječ o daljnjem napretku bolesti koje se u medicini naziva GERB, odnosno gastroezofagealna refluksna bolest o kojoj više možete pročitati ovdje.

Liječenje želučanog refluksa

Za neutraliziranje želučane kiseline može se koristiti antacid koji se uzima sat vremena nakon jela te prije spavanja. Cimetidin i ranitidin su lijekovi koje liječnik može prepisati osobama koje pate od refluksa kako bi se smanjila kiselost želuca.
Postoje također i kolinergički lijekovi koji djeluju na sam mišićni prsten jednjaka tako što ga čine snažnijim i sprječavaju njegovo neželjeno otvaranje. Takve lijekove, kao što su betanehol ili cisaprid, prepisuju se na recept.

Ipak, najuspješnija metoda liječenja želučanog refluksa jest promjena načina prehrane i gubitak viška masnog tkiva.

Prehrana protiv refluksa želuca

Način ishrane jedan je od najvažnijih faktora borbe protiv refluksa želuca. Važno je podijeliti dnevni unos hrane u 5 manjih obroka kako bi pritisak na mišićni prsten jednjaka bio što manji.

Također, preporučuje se izbjegavati lijeganje nakon obroka.

Potrebno je izbjegavati prženu i masnu hranu koja se teže probavlja i stvara više želučane kiseline, pa tako u popis zabranjene hrane pripadaju:

prženi krumpirići,
prženi luk,
maslac i margarin,
mlijeko,
sir i vrhnje,
masno meso i mesne prerađevine,
deserti i grickalice bogati mastima (poput sladoleda i čipsa),
gotovi umaci i preljevi,
sol.

Voće i povrće s visokim udjelom kiselina također može uzrokovati refluks, pa treba smanjiti unos naranči, limuna, limete, grejpa, ananasa, rajčice i paprike.

Kofein u većim količinama može izazvati opuštanje mišićnog prstena jednjaka, pa je potrebno vrlo pažljivo dozirati kavu, čokoladu, energetska pića, crne čajeve i ostale napitke s visokim udjelom kofeina.

Vezani članci