Umro general UN-a koji je Srebreničanima dao neispunjeno obećanje: Vi ste pod zaštitom UN-a

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Francuske oružane snage potvrdile su informaciju o smrti generala Philippea Morillona, nekadašnjeg zapovjednika snaga UNPROFOR-a u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se u Francuskoj o njemu govori kao o primjeru uzornog časnika, u Bosni i Hercegovini njegovo ime ostaje trajno povezano sa Srebrenicom i neispunjenim obećanjima međunarodne zajednice, prenosi Avaz.

General Philippe Morillon, koji je tijekom najtežih ratnih godina predvodio snage Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini, preminuo je u četvrtak. Smrt je potvrdila francuska ministrica oružanih snaga Catherine Vautrin, navodeći kako je riječ o „velikoj ličnosti“ čiji profesionalni put, od vojne škole Saint-Cyr do mandata u Europskom parlamentu, treba biti nadahnuće.

Ipak, na prostoru Balkana Morillon će ponajprije ostati zapamćen po rečenici iz ožujka 1993. godine, koja je ušla u povijest kao jedna od najtragičnijih zabluda međunarodne diplomacije: „Vi ste sada pod zaštitom UN-a.“

Dolazak Morillona u Srebrenicu 1993. godine nije bio unaprijed planiran čin hrabrosti, već posljedica očaja tamošnjeg stanovništva. Nakon sastanka s lokalnim vlastima general je pokušao napustiti enklavu, no put su mu blokirale tisuće žena i djece koji su zaustavili njegov oklopni transporter, u njemu videći posljednju nadu i jedinu zaštitu od nadirućih snaga Vojske Republike Srpske.

Njegovo privremeno zadržavanje u gradu donijelo je kratkotrajno olakšanje: dopremljeni su konvoji s hranom, a ranjenici su evakuirani. Međutim, proglašenje Srebrenice „zaštićenom zonom“, u čemu je imao značajnu ulogu, stvorilo je lažan osjećaj sigurnosti koji će dvije godine kasnije završiti genocidom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom svjedočenja pred Haaškim sudom 2004. godine Morillon je iznio važne informacije o uključenosti tadašnje Savezne Republike Jugoslavije u rat u Bosni i Hercegovini. Naveo je kako je osobno upozoravao Slobodana Miloševića da će „ljaga na ugledu Srbije“ ostati neizbrisiva ukoliko se ne spriječi nadolazeća katastrofa.

Unatoč tome, javnost u Bosni i Hercegovini, kao i udruge žrtava, nikada mu nisu oprostile pasivnu ulogu Ujedinjenih naroda. Najčešća zamjerka bila je da nije učinjeno dovoljno kako bi enklava bila stvarno zaštićena, a ne tek formalno proglašena sigurnom zonom. Kada je 2010. godine, kao umirovljeni general, pokušao posjetiti Memorijalni centar Potočari i odati počast ubijenima, preživjele majke Srebrenice poručile su mu da je nepoželjan.

Vezani članci