'Neprihvatljivo': Njemačka odbacuje plan EU proračuna od 1,8 milijardi eura kojeg je predložila Von der Leyen

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Njemačka vlada već je signalizirala snažno protivljenje prijedlogu proračuna EU-a, samo dan nakon što je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila plan u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Sveobuhvatno povećanje proračuna EU-a neprihvatljivo je u trenutku kada sve države članice ulažu znatne napore kako bi konsolidirale svoje nacionalne proračune“, izjavio je u srijedu navečer Stefan Kornelius, glasnogovornik vlade kancelara Friedricha Merza u Berlinu. „Stoga nećemo moći prihvatiti prijedlog Komisije.“

Komisija je predložila središnji proračun EU-a u iznosu od 1,816 milijardi eura za sedmogodišnje razdoblje od 2028. godine. Taj bi iznos predstavljao znatno povećanje financijske moći EU-a u odnosu na aktualni proračun koji je na snazi od 2021.

Komisija je, među ostalim, predstavila tri nova poreza usmjerena na električni otpad, duhanske proizvode i poduzeća s velikim prometom, kako bi se otplatio dug nastao nakon pandemije Covid-19, čiji se trošak procjenjuje na 25 do 30 milijardi eura godišnje.

„Također ne podržavamo dodatno oporezivanje poduzeća koje je predložila Europska komisija“, rekao je Kornelius u Berlinu.

„Moramo zadržati reformski pristup Komisije i fokus proračuna na nove prioritete. Taj je smjer ispravan kako bismo Europu učinili snažnom za budućnost“, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merz je više puta naglasio kako, prema stajalištu Berlina, potrošnja EU-a mora postati učinkovitija, umjesto da se povećava ukupna masa novca.

„Moramo reorganizirati prioritete u europskom proračunu“, rekao je konzervativni čelnik krajem prošlog mjeseca. „Dodatni zadaci ne mogu se uvijek povezivati s dodatnim rashodima ... i to je težak zadatak s kojim se sada suočavamo.“

Proračun mora dobiti zeleno svjetlo svih država članica EU-a i Europskog parlamenta do 2027. godine, objavio je Politico.

Vezani članci