Zvizdić: BiH nema konsenzus o inicijativi 'mali Schengen'

Vidi originalni članak

Premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev rekao je kako je inicijativa o slobodnom kretanju robe, usluge, ljudi i kapitala, iza koje stoje Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, prva samostalno pokrenuta inicijativa na zapadnom Balkanu, te da ona predstavlja dodatnu vrijednost na ono što su do sada radile institucije EU sa zemljama regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pokrenuli smo inicijativu ili, kako ja volim reći, akcijski plan koji Balkan čini drugačijim. Srbija, Albanija i multietnička Sjeverna Makedonija pokrenule su inicijativu kojom mijenjamo regiju i pozivamo druge partnere zapadnog Balkana da nam se pridruže, kako bi postali bolje mjesto za život i bili važniji faktor na cijelom europskom kontinentu", rekao je Zaev na zajedničkoj konferenciji za novinare u Ohridu nakon sastanka lidera zemalja zapadnog Balkana.

Zaev je dodao kako inicijativa šalje poruku međunarodnim institucijama i međunarodnim predstavnicima da i dalje rade sa zemljama regije, javlja Tanjug. Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić smatra važnim da se u regiji napravi ambijent normalnosti, a ne ambijent sukoba i mržnje, te ističe kako će inicijativa doprinijeti boljem životu građana, koji će se lakše kretati i živjeti.

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić rekao je kako Bosna i Hercegovina nema konsenzus ili definitivno stajalište o inicijativi "mali Schengen", iako je načelno opredjeljena za jačanje regionalne suradnje i pritom istaknio kako primaran fokus BiH ostaju europske integracije. "BiH će konačan stav donijeti u skladu s našim procedurama i nakon ozbiljne analize od strane ovlaštenih institucija, poslovne zajednice, eksperata iz oblasti koje inicijativa tretira", naveo je Zvizdić.

Albanski premijer Rama poručio je kako bi u tu inicijativu trebalo uključiti i Kosovo "na ravnopravan način i na legalnim osnovama", te da očekuje da i Kosovo na sljedećem sastanku u Draču, 21. prosinca, bude predstavljeno kao i ostale države regije. Rama ističe kako nije promijenio svoj stav prema Kosovu, niti mišljenje da ga Srbija teba priznati, ali smatra i kako nije bilo smetnji da kosovski predsjednik i premijer budu u Ohridu.

Ministrica ekonomije Dragica Sekulić koja je predstavljala Crnu Goru na skupu kazala je kako će o inicijativi "naša Vlada i naša država dobro promisliti s aspekta beneficija za svoje građane i gospodarstvo i naravno s aspekta bolje europske integracije u EU".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom je istaknula kako je jedini cilj Crne Gore u ovom smislu integracija u EU te da kao takva nema alternativu. "Crna Gora je lider u europskim integracijama, zemlja koja nema nijedan otvoreni slučaj s bilo kojom državom regije i koja je u okviru berlinske inicijative ispunila najveći broj preporuka.

Time smo pokazali da suštinski vjerujemo u regionalnom povezanost u Ekonomsku povezanost naših zemalja", zaključila je Sekulić.

Vezani članci