AUDIO  Procurio razgovor Izetbegovića i Dodika: 'Mile, skini koju kilu da se možeš sagnuti'

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Nakon jučerašnjeg prepucavanja Milorada Dodika i Bakira Izetbegovića oko toga ko će objaviti snimku razgovora, on je osvanuo na portalu 'Srpski glasnik'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sedmominutnom razgovoru, Izetbegović i Dodik se međusobno optužuju, vrijeđaju i na kraju šale oko kila i pozdravljaju jedan drugog.

Sve je počelo od Izetbegovićev intervjua na FTV-u gdje je ponovio već desetke puta danu izjavu da pravosuđe mora ukloniti Dodika.

Iz nekog razloga, Dodik se baš sad upalio te je pozvao Izetbegovića da ga pita zašto mu prijeti. Njih dvojica su jučer potvrdila da su razgovarali, a onda su krenuli prozivati jedan drugog da se snimka i objavi. I ona je konačno i objavljena.

Raport donosi transkript razgovora, a mi ga prenosimo bez korekcija.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodik: Dodik je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izetbegović: Hej Dodik, bujrum

Dodik: Zovem te jer čujem da mi prijetiš nešto tamo. Šta to znači?

Izetbegović: Šta ti prijetim?

Dodik: Šta si rekao? Da me treba skloniti silom, je li? Kakva je to priča?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izetbegović: Pa, vidi, morat će te neko pravosuđe zaustaviti da ne... (nerazumljivo)

Dodik (upada u riječ): Koje pravosuđe? Pusti to, nemoj se sad izvlačiti. Rekao si da treba silom da me eliminiše neko.

Izetbegović: Pa da ti kažem...

Dodik (upada ponovo u riječ): Nije pravosuđe sila, to je legalan postupak. A sila je sila. Zna se šta je.

Izetbegović: Pa legalan postupak. Naravno, Mile. Trebaju te zaustaviti.

Dodik: Šta'š ti mene...

Izetbegović: U ovoj šteti koju zemlji nanosiš već dvadeset godina.

Dodik (govori istovremeno sa Izetbegovićem): Jebala te zemlja. Bolan, kakva zemlja. Ta zemlja koju ti hoćeš ne može biti naša.

Izetbegović: Istjerao si sto hiljada mladih ljudi iz ove zemlje.

Dodik: Ja ih istjerao?

Izetbegović: Ti istjerao svojim politikama kojima blokiraš NATO put, evropski put.

Dodik (upada u riječ): Slušaj ti... Nemoj da... Jao, jao...

Izetbegović: ... koje cijelo vrijeme probleme proizvode. Kupuješ papke u Bosni i Hercegovini, u Americi i diljem svijeta. Ulizuješ se Izraelu. Razumiješ? Najlošiju vrstu ljudi si angažovao da rade protiv ove zemlje i uspio si u tome, nažalost, Mile. Znaš.

Dodik: Koje zemlje?

Izetbegović: Ove, Bosne i Hercegovine. Jedne i jedine.

Dodik: Čije?

Izetbegović: Moje i tvoje.

Dodik: Nije moja. Moja je ona koja je (nerazumljivo). Ti si je srušio.

Izetbegović: Onda je napusti kad je ne voliš.

Dodik: Pa napustit ću je jednog dana. Kad budem imao 86 godina.

Izetbegović: I uzmeš zemlje koliko se na cipele zalijepi, znaš? Toliko će zemlje odnijeti kad je napustiš.

Dodik: A jel?

Izetbegović: Jeste

Dodik: To ti meni govoriš. To si čuo od ovoga što...

Izetbegović (upada u riječ): Jeste

Dodik: A što ti meni prijetiš silom? Jel'?

Izetbegović: Ne prijetim ja tebi silom...

Dodik: Šta ne prijetiš? Dodika treba eliminisati silom.

Izetbegović: Ja govorim međunarodnoj zajednici da ti više stanu u kraj jer si ogromnu ptetu nanio i svom vlastitom narodu.

Dodik (pričaju istovremeno): Nemoj ti govoriti u ime naroda moga...Pa ti ne govoriš ni u ime svog naroda.

Izetbegović (pričaju istovremeno): Hoću, ja ću ti govoriti.Nećeš ti meni naređivati šta ću ja govoriti, moj Mile.

Dodik: Pa ne možeš ti, bolan, govoriti u ime mog naroda. Ne možeš ti govoriti u ime svog naroda, a kamoli u ime mog naroda.

Izetbegović: Sve, ma sve, sve je to moj narod.

Dodik: Slušaj, Bakire, ti si zatvorio svaku vrstu priče za bilo koji razgovor. Sto puta ste pobjegli od bilo kojeg razgovora i dogovora. Pošto ovo snimaš vjerovatno.

Izetbegović: Ma ti snimaš, ne snimam ja.

Dodik: Hahahaha

Izetbegović: Mile, ti si psovao genocid nama. Ti si govorio da povratnike treba zaustaviti.

Dodik: Pa treba.

Izetbegović: Ljudi se vraćaju na svoju imovinu koju ste spalili tamo. Pobili ljude i ti im govoriš da treba

Dodik: Srbi baš u Federaciju hoće kao...

Izetbegović: Ti meni lekcije sad govoriš šta ja trebam pričati, šta ne trebam.

Dodik: Nemoj pričati u ima Srba. Nisi ti taj koji prenosiš...

Izetbegović: Ti si štetočina. Ti si napravio, hajdučku politiku bolan vodiš.

Dodik: Ajoj... Uživaš u tome što govoriš, jel? A zašto mi prijetiš?

Izetbegović: Ne, ne daj Bože.

Dodik: Lažeš, bolan. Prijetiš, svima si rekao.

Izetbegović: ... i međunarodnoj zajednici da ti više ne popuštaju.

Dodik: Jebeš međunarodnu zajednicu. Vidiš kakav si ti tip.

Izetbegović: Da jesu, ne bi sad meni psovao i ne bi psovao genocid.

Dodik: Pa nisi ti bio tamo kad je to bilo. Ti slušaš ono što tebi odgovara.

Izetbegović: Vidiš kako se ti ponašaš.

Dodik (istovremeno pričaju): Pa vi ste izmislili taj genocid zato što nemate šta drugo.

Izetbegović (istovremeno pričaju): Ti kupuješ ljude, kupuješ papke.

Dodik: Ja, ja, ja

Izetbegović: Ti znaš dobro šta radiš.

Dodik: Baš si jadan. Ne mogu da vjerujem da si toliko jadan.

Izetbegović: Samo da budemo jasni...

Dodik: Kad vi kupite lobiste po Americi to je uredu, jelde? Ti meni morališeš ovdje i govoriš da tvoj moral treba da bude moj, jel'?

Izetbegović: Mi se ne ulizujemo nikome. Ti se ulizuješ Izraelu dok kolje djecu.

Dodik: Koji Izrael kolje djecu, jesil' ti normalan?

Izetbegović: Djecu u Gazi.

Dodik: Pa ko je prvi poklao djecu Izraela? Hahahahha Pa ko je poklao djecu Izraela? Šta pričaš ti?

Izetbegović: Kolju trudnice, ljekare...

Dodik: Pa ovi su tvoju pobili tamo one mlade ljude. Ja sam bio na mjestu gdje su pobijeni.

Izetbegović: Ma ja.

Dodik: I ti meni to govoriš. Šta ja imam s tim?

Izetbegović: Imaš.

Dodik: Šta ja imam?

Izetbegović: Lažeš kako muslimani ovdje maltretiraju...(nerazumljivo)

Dodik (upada u riječ): Maltretirate, da.

Izetbegović: Kako maltretiramo?

Dodik: Svaki dan maltretirate, čim se probudiš, maltretiraš.

Zato što hoćete Bosnu... (nerazumljivo)

Izetbegović (upada u riječ): Tako što govoriš da treba povratnike zaustaviti kada se vraćaju na ruševine...

Dodik: Kad je to rečeno?

Izetbegović: Aparthejd ste temo napravili bolan. Potpunu dominaciju kršćana nad Bošnjacima... (nerazumljivo).

Dodik: Ovo je Republika Srpska, šta je tebi čovječe, jesi ti normalan? Ovdje je većina srpska, šta vi pričate bolan. To je ta iluzija koju vi imate, nikada Srbima niste ponudili ni jedan održiv prijedlog. Vi nudite vašu Bosnu koju vi mislite da možete da imate. Nikada niste sjeli i rekli evo vam ova autonomija. Govoriš stalno RS i ponižavaš i ti očekuješ, sve to pamtiš šta ti ko kaže, a misliš da mi nemamo pamćenje je li?

Izetbegović: Taj entitet nije samo srpski... (nerazumljivo).

Dodik (upada u riječ): Šta, molim!?

(Izetbegović u pozadini nastavlja pričati ali nerazumljivo.)

Dodik: Pusti to što ti je tata radio...

Izetbegović: Pa to pripada svima.

Dodik: Dejtonski sporazum kaže dva entiteta, jedan monoetnički to je Republika Srpska i jedan dvoetnički, to je Federacija. Je li tako piše, piše. Šta vi tu hoćete?

Izetbegović: Ajde Mile nemoj da se svađamo.

Dodik: Ne svađam se ja. Ti si meni prijetio bolan silom, dole, alo...

Izetbegović: Nisam ne do Bog.

Dodik: Ajde da vidim šta je, jel' ti organizuješ neke mudžahedine...

Izetbegović: Trebaju svi da rade svoj posao Mile...

Dodik: Je li ti to organizuješ neke mudžahedine protiv mene?

Izetbegović: Ne daj Bože, ne daj Bože...

Dodik: Šta ne daj Bože, bolan. Ja dobijam informativne podatke o tome da mudžahedini hoće da likvidiraju mene i ti mi to kažeš sinovi... Znači ti si nalogodovac jel' tako?

Izetbegović: To ti je za taj mikrofon što si stavio...(nerazumljivio).

Dodik: Naravno da jeste... (nerazumljivo). Ja tebe sad pitam jesi ti naručio te mudžahedine da ja znam?

Izetbegović: Ne daj Bože.

Dodik: Pa ne daj Bože, ili jesi ili nisi?

Izetbegović: Ja samo zovem pravosuđe da te zaustavi... (nerazumljivo).

Dodik (upada u riječ): Pusti, sad se izvlačiš. Ti si sinoć rekao da hoćeš silom da me skloniš.

Izetbegović (nerazumljivo): ... protivustvane, referendumske...

Dodik (upada u riječ): Nisi ti taj koji tumačiš Ustav...

Izetbegović: Mislim, svi mi imamo pravo da tumačimo Ustav...

Dodik (upada u riječ): Pa tumači ti šta hoće, ali nemoj mi prijetiti silom.

Samo da ti kažem jedno: jel' ti to prijetiš meni, mudžahedini koje ste vi organizovali držite u pritaji, da mene likvidiraju, jel' to radiš?

Izetbegović: Otkud ti te budalaštine...

Dodik: Nisu to budalaštine, ti si fino rekao trebao ga zaustaviti nekom silom...

Izetbegović: To si smislio kad si uključio taj mikrofon (nerazumljivo)...

Dodik (upada u riječ): Jeste tačno, ne trebam ja snimati, snima ko treba... SLušaj, ti si uzeo i rekao da prijetiš silom... Ja hoću da znam. Bude li se nešto poduzelo prema meni...

Izetbegović (upada u riječ): Nemoj se puno debljati, ne valja biti puno debeo. Znaš, bolje malo koju kilu skinuti.

Dodik: Pa dobro...

Izetbegović: Kad mjeriš kile ljudima, ja bih tebi preporučio da skineš koju da možeš fino cipele svezati.

Dodik: Jelde? Hahhahahah...

Izetbegović: Jeste.

Dodik: Nemaš kila ti nekom da prijetiš, pa nećeš ni meni.

Izetbegović: Imam dovoljno da sebe odbranim, znaš.

Dodik: A ti sebe odbranio, pa tebe niko ne ugrožava.

Izetbegović: Pa da ti kažem i ako ugrozi, ako pokuša... Imam kila za sve.

Dodik: Neće tebe Srbi, ti si nama korisni idiot, šta ćemo mi tebe dirati.

Izetbegović: Hahahahah...

Dodik: Aj zdravo Bakire, pozdravi Sebiju.

Izetbegović: Čim si se ti tako iznervirao, dobro je to.

Dodik: Hahhahah... baš sam se iznervirao.

Izetbegović: Ajde.

Dodik: Ajde, pozdravi Sebiju.

Izetbegović: Sretno.

Vezani članci