Problem sa smećem u naselju Orlac: Mještani ogorčeni zbog organskog otpada, tvrde da se dovozi iz drugih dijelova grada

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Redakciji Hercegovina.info javio se čitatelj iz mostarskog naselja Orlac, koji upozorava na dugogodišnji problem nepropisnog odlaganja otpada, a koji je, kako navodi, posljednjih dana eskalirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima mještana, u Orlacu se nalaze dva kontejnerska odlagališta. Jedno kod benzinske pumpe Čule promet, a drugo kod bivšeg ugostiteljskog objekta “Lujo”. Riječ je, kako ističu, o prvim kontejnerima na samom ulazu u Mostar, zbog čega su postali meta za odlaganje otpada iz drugih dijelova grada.

“Naselja sjevernije od Orlaca, poput Vojna i Raštana, nemaju kontejnere, pa se sav otpad završava kod nas. Svakodnevno gledamo kako ljudi dolaze automobilima, stanu, otvore gepek i ostave vreće smeća, građevinski šut, stari namještaj, pa čak i automobilske gume”, navodi čitatelj.

Mještani tvrde kako se otpad redovito dovozi iz drugih naselja, ali i iz pojedinih obrta koji nemaju nikakve veze s Orlacem.

“Prije dva mjeseca naši su mještani zaustavili radnike jednog obrta koji su ovdje istovarali otpad. Rekli su da im je gazda rekao da smeće bace u Orlac”, stoji u poruci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističu i da radnicima JP Komunalno nemaju zamjerki, jer, kako navode, “rade svoj posao odgovorno i u okviru mogućnosti”. Dodaju kako su djelatnici Komunalnog u više navrata fotografirali osobe koje su nepropisno odlagale otpad te materijal proslijedili nadležnoj inspekciji.

Poseban problem predstavljaju i svakodnevni dolasci sakupljača otpada koji prevrću kontejnere i raznose smeće po okolnim ulicama.

No, kako navode mještani, jučerašnji prizor bio je kap koja je prelila čašu.

“Nakon što su komunalci sve uredno očistili, netko je dovezao ostatke hrane, kosti, drobine i mesne otpatke. To više nije samo nehigijenski, nego i opasno po zdravlje ljudi”, upozoravaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanovnici Orlaca poručuju da su iscrpili strpljenje te najavljuju moguće samoorganiziranje ako se problem hitno ne počne rješavati.

“Ako treba, kontejnere ćemo premjestiti, prepriječiti cestu ili postaviti kamere. Ne zato što to želimo, nego zato što ovako više ne može. Dosta je”, poručuju mještani.

Redakciji su dostavljene i fotografije nastale jučer, koje jasno prikazuju stanje na terenu.

Vezani članci