U Mostaru je jutros u 8 sati održana sjednica Stožera civilne zaštite Grada Mostara, nakon čega se u 9:15 sati medijima obratio gradonačelnik Mario Kordić. Govorio je o stanju na deponiji Uborak, novom požaru koji je izbio na lokalitetu odloženih automobilskih guma, blokadi pretovara otpada i mjerama koje Stožer poduzima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kordić je kazao kako gradske službe od proglašenja izvanrednog stanja pokušavaju redovito komunicirati s javnošću, ali je istaknuo da su jutrošnje informacije izrazito loše.
Prema njegovim riječima, tijekom noći došlo je do blokade na pretovarnom mjestu na kojem je trebao biti organiziran odvoz otpada iz Mostara.
“Nažalost, morali smo vratiti kamione pune otpada i obavijestili smo, kako to nalažu pravilnici kada je izvanredno stanje, Policijsku upravu Mostar. Trenutačno smo u komunikaciji s Ministarstvom unutarnjih poslova i policijskom upravom kako bismo pokušali deblokirati i osigurati odvoz otpada iz grada Mostara”, izjavio je Kordić.
Upozorio je kako bi, ako se odvoz otpada ne nastavi, sam grad mogao postati novo žarište.
“Otpad iz grada Mostara mora izaći. Ako ne ode sljedećih pet dana, imat ćemo dodatni problem i nove ugroze”, kazao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zbog novog požara ugrožene okolne kuće, dio stanovništva evakuiran
Gradonačelnik je posebno naglasio kako je jutros izbio novi veliki požar na području gdje se nalaze odložene automobilske gume. Prema njegovim riječima, taj lokalitet nije fizički povezan s požarištem koje je prethodnih dana gorjelo na deponiji.
“Pored deponije postoji veliko odlagalište automobilskih guma koje nema nikakvog fizičkog kontakta s požarištem koje je ovih dana gorjelo. Međutim, jutros je izbio ogroman požar, do te mjere da su ugrožene okolne kuće, i naredili smo evakuaciju tog dijela stanovništva”, rekao je Kordić.
Dodao je kako dodatnu opasnost predstavlja i spremnik goriva koji se nalazi u blizini tog lokaliteta, a koji deponija koristi za svoju opremu. Vatrogasci su, kazao je, na terenu i pokušavaju staviti pod nadzor novonastalu situaciju.
Požar je podmetnut
Kordić je iznio tvrdnju da je požar podmetnut.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Ponovit ću, požar je podmetnut. Prve informacije s terena govore da su se neovlaštene osobe tijekom noći kretale po deponiji. Tu informaciju imamo od vatrogasaca. Zvali smo MUP da to provjeri, a Stožer civilne zaštite pokrenuo je i aktivnosti da se uključi tužiteljstvo”, izjavio je.
Naglasio je kako očekuje da nadležne institucije utvrde odgovornost.
“Nadam se da će ovaj slučaj dobiti sudski epilog. Bez sudskog rješenja i bez snošenja odgovornosti ljudi koji ovo rade, ova priča se neće završiti”, kazao je Kordić.
Govoreći o blokadi pretovara otpada, gradonačelnik je rekao kako je riječ o lokaciji koja je, prema procjeni struke, odabrana kao najprikladnija za privremeni pretovar. Naveo je da je razmatrano više mogućih lokacija, ali da je stari plato Mostarskog bazena ocijenjen najboljim rješenjem jer je riječ o betoniranoj površini.
“To je betonirana ploha koja neće dopustiti da procjedne vode dođu do rijeke Neretve. Riječ je o području gdje u bližoj okolici ima najmanje naseljenog stanovništva i pretovar na tom mjestu ne bi trebao biti tehnički problem”, rekao je Kordić.
Prema njegovim riječima, otpad bi se s te lokacije pretovarivao iz jednog kamiona u drugi, nakon čega bi bio odvožen na neku od deponija u Bosni i Hercegovini.
Kordić je kazao i kako su pojedine sanitarne deponije u BiH ponudile pomoć Mostaru te da se razgovara o mogućnosti privremenog odvoza otpada izvan grada.
“Mislim da nema načelnika u BiH koji nije zvao i ponudio neku vrstu pomoći. Isto tako, sanitarne deponije šire Bosne i Hercegovine ponudile su da se otpad privremeno odlaže kod njih. Obavijestio sam i Vladu Federacije BiH i resornu ministricu da imamo vrlo ozbiljan problem”, rekao je.
Na pitanje o odgovornosti Gradske uprave za dugogodišnji problem deponije Uborak, Kordić je kazao kako osjeća odgovornost, ali i frustraciju jer, kako tvrdi, Grad godinama pokušava riješiti problem.
“Ja apsolutno ne da osjećam odgovornost, već zadnjih pet godina radim sve da se ovo ne dogodi. Osjećam i frustraciju jer ne mogu ništa napraviti u sustavu u kojem se stalno blokiraju postupci”, rekao je.
Naveo je da je Grad u više navrata pokušavao ishoditi potrebne dozvole za sanaciju deponije, ali da su postupci, zbog žalbi i upravnih procedura, trajali godinama.
“Prve godine mandata poslali smo dokumentaciju da dobijemo okolišnu dozvolu i dobili smo je u rekordnom roku. Na tu dozvolu uložena je žalba, upravni postupak vođen je gotovo dvije godine, nakon čega nam je predmet vraćen na ponovno postupanje. Ponovno smo dobili okolišnu dozvolu, a onda su ponovno iskorištene mogućnosti blokade”, kazao je Kordić.
Prema njegovim riječima, Grad je ovoga tjedna trebao dobiti urbanističku suglasnost, nakon čega su se trebale graditi nove kazete i premjestiti otpad sa starog dijela deponije.
“Onog trenutka kada je bilo vidljivo da ćemo dobiti urbanističku suglasnost, netko je našao za shodno zapaliti deponiju. Već sljedeći tjedan trebali smo raditi nove kazete, pretovariti otpad i osigurati da se ne dogodi ovo što se dogodilo”, rekao je.
Ugroženo je zdravlje stanovnika, ne može se blokirati pretovar otpada
Kordić je poručio kako Stožer civilne zaštite, u uvjetima izvanrednog stanja, ima ovlasti donositi naredbe koje se moraju provoditi.
“Izvanredno stanje nije proglašeno zato što je to nekakva forma, nego zato što je ugroženo zdravlje stanovnika Mostara. U tom trenutku Stožer preuzima upravljanje. Ako je naredba da se pretovar otpada radi na određenoj lokaciji, onda se na toj lokaciji mora raditi”, kazao je.
U Vrapčićima je danas došlo do okupljanja mještana koji su blokirali prilaz kamionima prema lokaciji na kojoj bi, prema informacijama s terena, trebala biti organizirana privremena…
Dodao je kako će, ako bude potrebno, policija morati osigurati provođenje odluka Stožera.
“U trenutku kada netko blokira naredbu Stožera civilne zaštite, MUP asistira da se to deblokira. Sve drugo je anarhija i samovolja”, izjavio je Kordić.
Govoreći o kvaliteti zraka i mogućim zdravstvenim posljedicama, Kordić je kazao kako se podaci mjernih stanica redovito prate te da trenutačno nema potrebe za panikom.
“Poslali smo informaciju domovima zdravlja i brojeve telefona na koje se mogu javiti ljudi koji imaju poteškoće. Trenutačno ne postoji takva ugroza da bismo davali dodatne informacije”, rekao je.
Ne izlaziti na otvoreno
Dodao je da će laboratorij tijekom dana biti upućen u sjeverni dio grada, jer ondje nema adekvatnih mjernih instrumenata.
“Opća preporuka Stožera civilne zaštite jest da ljudi ne izlaze previše na otvoreno, da drže zatvorene prozore i primjenjuju uobičajene mjere zaštite kod zagađenja zraka”, kazao je Kordić.
Na kraju je poručio kako Grad i Stožer neće odustati od rješavanja krize.
“Grad neće odustati. Stožer civilne zaštite ovu priču mora privesti kraju jer alternative nemamo. Otpad iz Mostara mora se odvesti, požar se mora ugasiti, a odgovorni za ovo moraju biti identificirani”, zaključio je Kordić.
Kordić je poručio kako se, prema njegovu mišljenju, Grad mora izboriti s ljudima kojima je trenutačno interes, kako je rekao, “napraviti kaos u gradu”.
“I opet ću ponoviti, žalosti me da se dio političkih stranaka uključio u nekakvu kampanju, koristeći ovu situaciju u gradu Mostaru. To nije dobro i to se ne radi. Kampanja se vodi na drugačiji način”, kazao je Kordić.
Zagađenje zraka
Na pitanje novinara o kvaliteti zraka, preporukama građanima i eventualnom nošenju maski, Kordić je odgovorio kako trenutačno nema potrebe za dodatnim mjerama te da nadležne službe prate stanje.
“Mi imamo mjerne stanice Federalnog hidrometeorološkog zavoda i stalno šaljemo podatke. U trenutku kada bude takva ugroza da civilna zaštita treba, ne daj Bože, evakuirati stanovništvo, a vjerujem da do toga neće doći, javnost ćemo pravodobno obavijestiti”, rekao je Kordić.
Kordić je naveo kako je opća preporuka Stožera civilne zaštite da građani ne borave predugo na otvorenom, da drže zatvorene prozore i primjenjuju uobičajene mjere zaštite u slučajevima zagađenja zraka.
“Primjerice, jučer ste imali broj čestica manji nego što bude u nekim gradovima u BiH tijekom zime. Zato nema potrebe za panikom”, rekao je Kordić.
Elementi terorizma
Ponovio je i apel građanima sjevernog dijela grada da, kako je rekao, ne nasjedaju na političku utakmicu.
“Ovo nije politička arena, ovo je komunalni problem grada Mostara. Ovdje, prema razgovorima s tužiteljstvom, ima i elemenata terorizma. Kada proglasite izvanredno stanje u gradu Mostaru, a netko dođe i dodatno zapali deponiju, onda je to teroristički akt”, izjavio je Kordić.
Dodao je kako očekuje da će netko za sve odgovarati te da se ne smije dogoditi da ovo postane još jedan slučaj u kojem se, kako je rekao, “ništa ne zna”.
Govoreći o radnicima deponije, naveo je kako je svih 40 radnika trenutačno angažirano.
“Upravo smo na ovoj sjednici Stožera dali naredbu da svi radnici deponije budu na licu mjesta, na dovoljno sigurnoj udaljenosti od neposredne ugroze za zdravlje, u kontekstu osiguravanja lokaliteta. Očito je da se netko sinoć šetao po deponiji i gledao gdje napraviti sljedeći problem”, zaključio je Kordić.
Požar na odlagalištu otpada Uborak u Mostaru ponovno je aktivan, potvrđeno je u redovitom izvješću o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Hercegovačko-neretvanske županije za…