VIDEO  'Pouke o čovječnosti' u natjecateljskom programu Pulskog filmskog festivala

Vidi originalni članak

Priča je to o jednoj od najhumanijih akcija hrvatskih branitelja koji su, u ratnom vihoru, 29. rujna 1991. uz pomoć medicinskog osoblja evakuirali i spasili iz neprijateljskog okruženja u šest autobusa preko 300 psihijatrijskih bolesnika iz psihijatrijske bolnice u Pakracu, od kojih su većina pacijenata bili srpske nacionalnosti, te na taj način stekli status heroja čovječnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Divljački napadi Banjalučkog korpusa

Danima nije bilo elementarnih uvjeta za život. Bez pitke vode i hrane ostalo je preko 300 teških psihičkih bolesnika i medicinsko osoblje. Pakračka bolnica konstantno je napadana, a posljednji odjel koji je ostao u ratnom zarobljeništvu bio je psihijatrijski. No kad je koncem rujna Banjalučki korpus došao na područje Pakraca počeli su divljački napadi iz svih vrsta naoružanja na bolnicu i nešto se moralo napraviti.
Ono što su izveli hrvatski branitelji i medicinsko osoblje tog 29. rujna 1991., to je ishodište dobročinstva, čovječnosti, humanosti, medicinske etike. Spašavati bolesnike u tijeku rata, druge nacionalnosti, druge vjeroispovijesti, naći snage izdići se i pokazati koliko smo ljudi, koliko u tom raščovječenom trenutku rata postoji milosrđa i potrebe da se pomogne potrebitima. Film je nastao po istoimenoj knjizi autora prof. dr. sc. Veljka Đorđevića.

Pokretači ovoga značajnog projekta su autor filma Branko Ištvančić i producent Antun Ivanković.

Ovaj autorski dokumentarac koji promiče istinu i vrijednosti Domovinskoga rata snimljen je u produkciji udruge Artizana tijekom 2018. godine uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Grada Zagreba, Grada Pakraca i Zaklad Adris.

Premijera filma održat će se u Istarskom narodnom kazalištu 20. srpnja 2019. s početkom u 18:40 sati, a ulaz je besplatan.

Antun Ivanković