Iste napolitanke, lino lada i vegeta su u Hrvatskoj gotovo duplo skuplje nego u BiH
Isti proizvodi u Hrvatskoj znatno skuplji nego u BiH: Tri artikla 11,07 eura naspram 6,57 eura
Fotografija dvaju računa iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine izazvala je pozornost na društvenim mrežama nakon što je pokazala veliku razliku u cijenama istih prehrambenih proizvoda.
Na Facebook stranici "Volim Vinkovce" objavljena je usporedba cijena Čoko Napolitanki, Lino Lade i Vegete, kupljenih u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Prema računima prikazanim na fotografiji, za tri proizvoda u Hrvatskoj je plaćeno ukupno 11,07 eura, dok su isti proizvodi u BiH koštali 12,85 KM, odnosno približno 6,57 eura.
To znači da je ista košarica u Hrvatskoj bila skuplja za oko 4,50 eura, odnosno približno 68 posto.
Na hrvatskom računu Čoko Napolitanke koštale su 3,89 eura, Lino Lada 4,69 eura, a Vegeta 2,49 eura.
S druge strane, na računu iz BiH Lino Lada koštala je 4,80 KM, Vegeta 2,75 KM, dok je za Napolitanke izdvojeno 5,30 KM.
Najveća razlika vidljiva je kod Lino Lade. Cijena od 4,69 eura u Hrvatskoj odgovara iznosu od približno 9,17 KM, gotovo dvostruko više od 4,80 KM koliko je, prema objavljenom računu, proizvod plaćen u BiH.
"Iste napolitanke, Lino Lada i Vegeta su u Hrvatskoj gotovo duplo skuplje nego u Bosni i Hercegovini", stoji uz objavljenu usporedbu.
Ipak, kada se usporedi ukupan iznos računa, proizvodi nisu dvostruko skuplji, nego je hrvatska košarica prema prikazanim računima skuplja za nešto manje od 70 posto.
Usporedba se odnosi na konkretne račune i prodajna mjesta te sama po sebi ne pokazuje prosječne cijene navedenih proizvoda na tržištima Hrvatske i BiH.
Vezani članci