Imovina hrvatskih europarlamentaraca: Željana Zovko kupila stan u Splitu i kuću na Hvaru, Karlo Ressler ima 7 nekretnina

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Više od godinu dana nakon izbora hrvatskih zastupnika u deseti saziv Europskog parlamenta, novinarke Oštra u sklopu projekta Detektor imovine istražile su njihovu imovinu. Premda europski propisi ograničavaju dostupnost tih podataka, redakcija je identificirala ukupno 97 nekretnina, od kojih je 22 kupljeno nakon ulaska u EP, kao i nekoliko obrta i firmi – sadašnjih ili bivših u vlasništvu zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za neke zastupnike, poput Karla Resslera i Željane Zovko (HDZ), ovo je prvo sustavno evidentiranje imovine jer nisu ranije obnašali funkcije koje podliježu hrvatskom Zakonu o sprječavanju sukoba interesa. Za druge, poput Brnjac, Stiera, Bartulice, Bosanca i Vešligaja, dio imovinskih kartica i dalje je dostupan na stranicama Povjerenstva. Međutim, Oštro je otkrilo i niz propusta u prijavljivanju imovine, dugovanja i funkcija.

Istražene su i arhivirane kartice bivših saborskih zastupnika koji sada sjede u Bruxellesu – Sunčane Glavak, Tomislava Sokola, Biljane Borzan i Romane Jerković. Za Tonina Piculu kartice iz vremena mandata u Saboru više nisu dostupne.

Najmlađi među zastupnicima, Karlo Ressler, zajedno sa suprugom, posjeduje sedam nekretnina, uključujući kuću uz more u Petrčanima i kuću u Svetoj Jani – obje bez uporabne dozvole. Resslerov ured tvrdi da je kuća u Petrčanima izgrađena zakonito i upisana u zemljišne knjige, no dokumentacija o tome nije dostavljena. Dio vlasništva dijeli s Vladimirom Šeksom, s kojim posjeduje i stan u centru Zagreba.

Ressler posjeduje još dva stana u Zagrebu, a njegova supruga dodatno i treći, sve kupljeno bez kreditnih zaduženja. Također, posjeduje vinograd i oranice u Našicama stečene darovnim i nasljednim putem.

Državni inspektorat zasad nije pokrenuo postupke vezane uz gradnje u Petrčanima i Svetoj Jani, ali je najavio njihovo uvrštavanje u plan rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Željana Zovko, zastupnica u Europskom parlamentu od 2016. godine, prema istraživanju Oštra, posjeduje tri nekretnine, a sve ih je stekla tek nakon odlaska u Bruxelles. Prvo je 2018. godine za 129.000 eura kupila stan u Splitu, i to vlastitim sredstvima i bez teretnog opterećenja u zemljišnim knjigama. U njegovoj neposrednoj blizini prošle je godine stekla i parkirališno mjesto u garaži, koje je platila 28.000 eura. Osim garažnog mjesta, prošle je godine za nepoznat iznos kupila i kuću veličine 43 četvorna metra u Starom Gradu na otoku Hvaru.

Zovko nije odgovorila na pitanja o imovini koje joj je postavio Oštro zbog, kako su poručili iz njezina ureda, sigurnosnih provjera i protokola službi Europskog parlamenta pokrenutih zbog online-prijetnji i uvreda koje je zastupnica primila.

Prema službenim podacima, Zovko prima mjesečnu plaću u iznosu od 8.517,01 €.

Kompletno istraživanje pročitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci