Rujan 2025. donio temperature znatno iznad prosjeka, od Baltika do Balkana

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Rujan 2025. bio je treći najtopliji ikad izmjeren na Zemlji, po podacima europskog opservatorija Copernicus, objavljenima u utorak. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i srpanj i kolovoz, "rujan 2025. bio je treći najtopliji rujan", ne daleko od rekorda 2023. i drugog najtoplijeg rujna 2024., priopćio je Copernicus.

Mjesec rujan, s prosječnom temperaturom od 16,11 stupnjeva Celzijevih, bio je 1,47 stupnjeva topliji od predindustrijskog razdoblja (1850.-1900.), prenosi Hina.

"Svjetski temperaturni kontekst ostaje isti, s ustrajno visokim temperaturama na kopnu i na površini mora, odražavajući nastavak utjecaja akumulacije stakleničkih plinova u atmosferi", rekla je Samantha Burgess, strateginja za klimu pri Copernicusu.

Najveće vrućine, u odnosu prema podacima iz 1940., pogodile su dio Europe, nordijske zemlje i istočnu Europu, od Baltika do Balkana.

"Izvan Europe, temperature su bile više od prosječnih u Kanadi, na dijelovima Grenlanda, na krajnjem sjeverozapadu Sibira i u obližnjim obalnim područjima, kao i na velikim dijelovima Antarktike", po Copernicusu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je riječ o padalinama, osobito obilne kiše pale su u mnogim dijelovima Europe, u Skandinaviji, Italiji, Hrvatskoj, Španjolskoj i na istočnoj obali Crnog mora.

Za razliku od zemalja američkog kontinenta (Kanada, SAD, Meksiko, Brazil i Urugvaj), azijski dio Rusije i sjever indijskog potkontinenta u rujnu su bili suši nego obično

Vezani članci