Višestruko porasla stopa samoubojstava među zaposlenima, najrizičnija skupina žene u showbizu

Vidi originalni članak
Stopa samoubojstava među američkim zaposlenicima višestruko je porasla i najveća je među muškarcima u građevinarstvu i rudarstvu te među ženama u sektoru zabave i medija, pokazalo je istraživanje koje su provele američke vlasti.

Od 2000. do 2016. stopa samoubojstava među Amerikancima u dobi od 16 do 64 godine porasla je 34 posto s 12,9 smrti na svakih 100.000 ljudi na 17,3 na 100.000, prema podacima studije Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća stopa samoubojstava među muškarcima zabilježena je u sektorima građevinarstva i rudarstva sa 43,6 smrti na svakih 100.000 radnika u 2012. na 53,2 smrti na 100.000 u 2015., pokazala je analiza.

Najviša stopa samoubojstava među ženama je u sektoru zabave, dizajna, umjetnosti, medija i sporta s 11,7 smrti na svakih 100.000 zaposlenica u 2012. na 15,6 smrti na 100.000 u 2015.

"S obzirom na to da najveći dio odraslih provodi mnogo vremena na poslu radno je mjesto važan i zanemareni dio prevencije samoubojstava", kazala je koautorica studije Deborah Stone iz CDC-a u Atlanti.

Cilj studije nije bio utvrditi utječu li i koliko određene vrste zaposlenja na rizik samoubojstva. Znanstvenici ističu da nedostak kontrole nad poslom i pomanjkanje osjećaja sigurnosti posla mogu biti faktori koji povećavaju izglede za samoubojstvo, kazao je Stone.

Mnogi faktori izvan radnog mjesta također mogu utjecati na rizik od samoubojstva uključujući probleme u odnosima s partnerom, zloupotreba droga, tjelesno i mentalno zdravlje, financijski i drugi pravni problemi, dodaje Stone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dostupnost oružja ima veliki utjecaj na to hoće li se misli o okončanju života pretvoriti u djelo, kaže Stone.

Oružje može objasniti veću stopu samoubojstava među muškarcima nego među ženama, kaže Gary Namie, direktor instituta za uvjere rada u Boiseu u Idahou.

Kako bi proučio stope samoubojstava po vrstama posla CDC je analizirao podatke iz 17 država u 2012. i 2015.

Rezultati sugeriraju da poslodavci mogu igrati ulogu u prevenciji samoubojstava nudeći program opuštanja na poslu te potičući korištenje usluga psihologa i obučavajući zaposlene da prepoznaju upozoravajuće znakove rizika samoubojstva i odgovore na njih, kaže Stone.

Promoviranje socijalnih interakcija umjesto izolacije u dnevnim obvezama na poslu također može pomoći u prevenciji samoubojstva zajedno sa stvaranjem radne kulture inkluzije koja onemogućava grubo ponašanje ili bullying, kaže Namie.

"Put do samoubojstva započinje kad jedan zaposlenik započne neobjašnjivu i sustavnu kampanju interpersonalne destrukcije drugog zaposlenika", kaže Namie.

zivotistil.rtl.hr