Zbog obilnih padalina očekuje se porast vodostaja rijeka u Hercegovini

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Agencija za vodno područje Jadranskog mora izdala je obavijest o prognozi izvanrednog hidrološkog stanja na području Jadranskog sliva zbog očekivanih obilnijih padalina u razdoblju od 4. do 8. veljače, priopćila je Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na većini hidroloških postaja prognozira se porast vodostaja, osobito na poplavnim područjima rijeka Tihaljina, Mlada i Trebižat, kao i rijeke Neretve s pritokama.

U Zapadnohercegovačkoj županiji vodomjerna postaja Trebižat – Humac u 7:45 sati zabilježila je vodostaj od 292 centimetra, dok redovna mjera obrane od poplava iznosi 280 cm, a izvanredna 330 cm. Trend vodostaja trenutačno iznosi ±0 cm, a na snazi su redovne mjere obrane od poplava.

Federalna uprava civilne zaštite savjetuje nadležnim institucijama da prate stanje na terenu i postupaju u skladu sa svojim ovlastima, pridržavajući se Federalnog operativnog plana obrane od poplava. Službama koje provode mjere zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučuje se dodatni oprez.

Upozorenje FHMZ-a

Zbog najavljenih intenzivnih padalina te jakih do olujnih udara vjetra, Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) za srijedu je izdao narančasto upozorenje.

„Intenzivnije padaline očekuju se u zapadnim i sjeverozapadnim dijelovima Hercegovine te djelomično u jugozapadnim područjima Bosne. Jaki do olujni udari vjetra prognoziraju se u Hercegovini te zapadnim i djelomično središnjim područjima Bosne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekivana količina padalina u navedenim područjima iznosi između 50 i 80 litara po četvornom metru, dok se udari vjetra očekuju između 60 i 80 km/h, a povremeno na krajnjem jugozapadu Bosne i do 90 km/h“, priopćili su iz FHMZ-a.

Vezani članci