Ramiz Duraković osuđen na tri i pol godine zatvora zbog ratnog zločina nad civilima

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Sud Bosne i Hercegovine izrekao je danas, 30. listopada 2025. godine, prvostupanjsku presudu kojom je Ramiz Duraković proglašen krivim za ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Presuda je donesena prema članku 142. stavku 1. Kaznenog zakona bivše SFRJ, u vezi s člankom 30. stavkom 2. istog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duraković je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od tri godine i šest mjeseci. U izrečenu kaznu uračunava se vrijeme koje je proveo u pritvoru od 7. lipnja 2024. godine.

Prema presudi, Duraković je za vrijeme rata u BiH, kao zapovjednik 43. drinske brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine, postupao suprotno pravilima međunarodnog humanitarnog prava. Sud je utvrdio da je imao stvarnu i efektivnu kontrolu nad pripadnicima II. i III. bataljuna brigade, koji su 14. veljače 1993. godine u sklopu napada na području općine Čajniče, na lokalitetima Pisanica i selo Šapići, djelovali protivno međunarodnim konvencijama.

Tom prilikom pripadnici III. bataljuna ubili su jednog civila i zapalili dvije kuće u selu Šapići, koje nije imalo vojnu važnost. Sud je utvrdio da je Duraković bio u blizini mjesta događaja i imao stalnu vezu s jedinicama na terenu, ali je propustio poduzeti nužne i razumne mjere kako bi počinitelji zločina bili istraženi i kažnjeni.

Protiv ove presude dopuštena je žalba Vijeću Apelacijskog odjela Suda BiH u roku od 15 dana od dana primitka pisanog otpravka presude.

Vezani članci