Počinje gradnja brze ceste Mostar – Široki Brijeg – granica RH: Danas potpis ugovora vrijednih više od 100 milijuna KM

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

U sjedištu JP Autoceste Federacije BiH u Mostaru, u utorak 14. listopada 2025. godine u 11 sati, bit će upriličeno potpisivanje ugovora o izgradnji dijela brze ceste MostarPologŠiroki Brijeg – granica Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovor se odnosi na dionicu Polog – granica RH, i to na sekcije Polugrno – Podledinac te Podledinac – Grude Istok.

Riječ je o brzoj cesti koja će povezivati Mostar sa Zapadnom Hercegovinom, jednim od najrazvijenijih dijelova Bosne i Hercegovine, poznatim i pod nazivom “Dolina milijunaša”, te dalje s Republikom Hrvatskom. Cesta će u Hrvatsku ulaziti u blizini Imotskog, odnosno u zaleđu Makarske rivijere.

Ugovor će potpisati Denis Lasić, direktor JP Autoceste FBiH, kao investitor, te Ladislav Bevanda, direktor poduzeća Hering d.d. Široki Brijeg, u ime konzorcija izvođača radova koji čine Hering d.d. Široki Brijeg i KTM Brina d.o.o. Posušje. Potpisivanju će nazočiti i Andrijana Katić, ministrica prometa i komunikacija Federacije BiH.

Vrijednost ugovora za izgradnju sekcije Polugrno – Podledinac iznosi 46,8 milijuna KM, dok ugovor za sekciju Podledinac – Grude Istok vrijedi 59,6 milijuna KM, bez PDV-a.

Projekt vrijedan gotovo milijardu maraka

Sredstva su osigurana iz proračuna Vlade Federacije BiH, kroz stavku Kapitalni transferi javnim poduzećima – transfer za izgradnju autocesta i brzih cesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sekcija Polugrno – Podledinac, dužine 5,48 kilometara, obuhvaća čvorište „Polugrno“ s projektiranim naplatnim mjestima i spojnom cestom, tri podvožnjaka, jedan nadvožnjak i vijadukt Zvirnjače.

Sekcija Podledinac – Grude Istok, duga 6,36 kilometara, uključuje dvije petlje s naplatnim mjestima i spojnim cestama, dva nadvožnjaka, jedan podvožnjak te vijadukt Krštelica.

Rok završetka radova na obje sekcije planiran je na 30 mjeseci, a procijenjena ukupna vrijednost cjelokupnog projekta iznosi skoro milijardu konvertibilnih maraka. Dužina buduće brze ceste bit će oko 60 kilometara.

Vezani članci