FOTO  Milijunaš iz SDA dobio otpremninu i nastavio raditi u državnom parlamentu

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Denijal Tulumović iz Stranke demokratske akcije (SDA) u veljači 2025. godine, u trećoj godini zastupničkog mandata u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (BiH), primio je 34.776 maraka otpremnine koja se dodjeljuje kada se steknu uvjeti za mirovinu, piše Centar za istraživačko novinarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je dobio otpremninu, Tulumović je nastavio raditi u državnom parlamentu. Tako mu je omogućeno da od ožujka do kraja srpnja 2025. godine na ime plaće, toplog obroka, regresa, prijevoza, paušala i naknade za odvojeni život primi ukupno još 37.502 marke. Propisi mu omogućuju da pored plaće prima i mirovinu.

Tulumović još nije dobio prvu mirovinu pa ne zna njezin točan iznos. “To ne znam reći sa sigurnošću dok ne dobijem obračun koji je trenutačno u proceduri. Možda ovaj mjesec.”

Od kako je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Tuzli 1985. godine, Tulumović je gotovo cijelu karijeru proveo radeći kao liječnik u zdravstvenim institucijama u Tuzli, Srebrenici i Banovićima. Od 2000. godine radio je i kao viši asistent, docent i izvanredni profesor na fakultetu na kojem je diplomirao. U zvanje redovitog profesora izabran je 2020. godine. Angažiran je kao vanjski suradnik.

Na lokalnim izborima 2016. godine osvojio je mandat i bio zamjenik predsjedatelja Općinskog vijeća Živinice, a dvije godine poslije ušao je u Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH.

Godine 2019. imenovan je za premijera Vlade Tuzlanskog kantona (TK). S te je pozicije odstupio nakon godinu i pol dana zbog promjene vladajuće većine u Skupštini TK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao kandidat SDA na općim izborima 2022. osvojio je više od 32.000 glasova za zastupnika u državnom parlamentu. U imovinskoj kartici tada je naveo da, uz kuću u rodnim Živinicama i vikendicu u Banovićima, posjeduje dva stana u Tuzli i Sarajevu te 280.000 maraka na računima, za koje je naveo da potječu od prodaje nasljedstva. Prijavio je i da vozi „Range Rover Evoque“ vrijedan 40.000 maraka. Svu svoju imovinu procijenio je na 1,02 milijuna maraka. Nije kreditno zadužen.

Tulumović smatra da su primanja političara u BiH previsoka: “Smatram da to doista treba promijeniti jer je u ovom razdoblju i posljednjih 30 godina prosječan građanin na minimalnim primanjima, dok parlamentarci imaju iznimno visoke plaće.”

Od 2010. godine za otpremnine 23 dužnosnika iz Parlamenta BiH, Vijeća ministara i Predsjedništva BiH isplaćeno je oko 684.000 maraka.

Većina njih nakon dobivenih otpremnina nastavila je raditi, uključujući i državne zastupnike iz aktualnog saziva: Nebojšu Radmanovića, Nikolu Špirića i Sredoja Novića iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata, predsjednika Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragana Čovića te Šefika Džaferovića iz SDA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izabrani i imenovani dužnosnici, kao i drugi uposlenici u državnim institucijama, imaju pravo na otpremnine na temelju Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH i prateće Odluke o načinu i postupku ostvarivanja prava na otpremninu.

Centar za istraživačko novinarstvo ranije je objavio da je u državnim institucijama od početka 2010. do ožujka 2021. godine isplaćeno 17,5 milijuna maraka za odlazak u mirovinu 1.973 uposlenika. Zbog prosječnih plaća od gotovo 4.800 maraka, među njima su najveće otpremnine dobivali izabrani i imenovani dužnosnici.

Vezani članci