Preminula Maria Franca Ferrero, nasljednica carstva Nutelle i Kinder čokolade

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Maria Franca Ferrero, udovica Michelea Ferrera i dugogodišnja počasna predsjednica Ferrero, preminula je u 87. godini, izvijestili su talijanski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon smrti supruga 2015. godine, koji je u tom trenutku bio najbogatiji čovjek u Italiji, naslijedila je poslovno carstvo koje je obuhvaćalo oko 40 tvornica, više od 47.000 zaposlenih te godišnju prodaju veću od 18 milijardi eura.

Ipak, nije imala operativnu ulogu u upravljanju kompanijom, već je obnašala dužnost doživotne počasne predsjednice Ferrero grupe i Ferrero fondacije. Vodstvo kompanije preuzeo je njezin sin Giovanni Ferrero.

Maria Franca Ferrero rođena je 21. siječnja 1939. godine u Saviglianu. Školovala se za prevoditeljicu u Milanu, a 1961. zaposlila se u Ferreru kao prevoditeljica i tumačica, iako je kasnije u šali govorila kako “nije voljela čokoladu”.

U tvrtki je upoznala Michelea Ferrera, a njihova je veza, prema navodima talijanskih medija, bila “ljubav na prvi pogled”. Vjenčali su se 1962. godine. Godinu dana kasnije dobili su sina Pietra, koji je preminuo 2011. godine od iznenadne bolesti, a 1964. rođen je Giovanni.

Poznata po diskretnoj filantropskoj djelatnosti, primila je brojna priznanja. Među njima i titulu Viteza Velikog križa Ordena za zasluge Talijanske Republike, najviše državno odlikovanje, koje joj je dodijeljeno 2024. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na izvanrednoj skupštini dioničara 19. prosinca iste godine jednoglasno je imenovana doživotnom počasnom predsjednicom Ferrero grupe.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni oprostila se riječima: “Njezinom smrću Italija gubi osobu koja je elegancijom i diskretnim dostojanstvom utjelovljivala model kompanije koja stvara vrijednost, uvijek pažljive prema potrebama zajednice.”

Vezani članci