Započela sezona gripe, u Mostaru porast prehlada
Virus H1N1
Prema riječima dr. Jelene Ravlije, šefica Epidemiološke službe FBiH, ovo je vrijeme kad je sezona gripe obično na pomolu, tako da se u idućim danima može očekivati povećan broj oboljelih od virusa gripe.
- Slučajevi gripe se pomalo registriraju, posebice na području Sarajevske županije, kao i u široj regiji jer i susjedne zemlje prijavljuju slučajeve gripe tako da možemo kazati kako je sezona gripa započela, kazala je dr. Ravlija, dodavši kako na osnovi dosadašnjih slučajeva dominira prošlogodišnji virus H1N1, a nakon njega virus B.
- Ono što je dosad dobro jest da, prema podacima kojima raspolažemo, cirkulirajući virusi odgovaraju postojećem cjepivu koje se koristilo za sezonu 2010./2011., naglašava dr. Ravlija.
Kad je u pitanju Hercegovačka-neretvanska županija, dr. Ravlija je kazala kako su zabilježeni tek pojedinačni slučajevi, ali da su respiratorne infekcije u znatnom porastu, što, pojašnjava ona, i odgovara sezoni.
- Nešto veći broj registriranih gripoznih stanja je na području Sarajeva, a u ostalim dijelovima zemlje radi se o pojedinačnim slučajevima, kazala je dr. Ravlija.
Prema podacima kojima raspolaže Higijensko-epidemiološka služba RMC-a "Dr. Safet Mujić" slučajevi gripe u Mostaru još nisu prijavljeni, ali zabilježen je povećan broj virusnih oboljenja. Šef spomenutog odjela dr. Nermin Avdić je kazao kako virus gripe, na osnovi prijašnjih iskustava, u Mostar obično stiže krajem siječnja i početkom veljače.
- Kod nas je zabilježen samo povećani broj virusnih respiratornih oboljenja, što je uobičajeno za ovo vrijeme tako da stanje nije alarmantno, kazao je dr. Avdić.
U ambulantama i domovima zdravlja posljednjih dana povećan je broj pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog prehlade sa simptomima malaksalosti, glavobolje, povišene tjelesne temperature i bolova u grlu.
Gripu odležati
Kad je u pitanju prevencija od gripoznih oboljenja, dr. Ravlija je kazala kako cjepivo protiv gripe i dalje ostaje kao mjera koja se preporuča osobito ugroženim kategorijama kao što su kronični bolesnici te umirovljenici.
- Bitno je izbjegavati skupove, zagušljivost i zadimljenost, voditi računa o respiratornoj higijeni budući da je riječ o kapljičnoj infekciji, koja se prenosi posredno. Podizanje higijensko-dijabetesnog standarda, što znači kvalitetnija laganija i vitaminizirana hrana, kazala je dr. Ravlija, dodavši kako je u prevenciji jako bitna osobna higijena, odlaganje maramica, te posebno pranje ruku.
- Ukoliko se razbolimo, bitno je gripu preležati, ostati kući i odmarati, kako zbog vlastitog zdravlja, tako i zbog zdravlja drugih ljudi, kako se virus ne bi širio dalje, zaključila je dr. Ravlija.
Piše: Ivana Previšić/dnevni list
Vezani članci