Voćka koja podiže imunitet i štiti od raka

vočna salata

... namirnica za osobe izložene stresu i užurbanom stilu života. Prirodan su izvor energije, jer sadrže znatne količine monosaharida, fruktoze i glukoze, kao i levuloze, najslađeg prirodnog šećera. Ovo voće je bogato vitaminima grupe B koji pomažu organizmu da se nosi sa stresom, hrane nervni sistem i sudjeluje u procesu dobijanja energije iz ugljenih hidrata.

Inače, kruške su poznate po tome što se od njih sprema vrlo kvalitetna rakija, manje se koriste u kompotima i pekmezima a najbolje ih je jesti svježe, jer tada najbrže snabdjevaju naše tijelo energijom. Bogate su vitaminom C i bakrom koji štite organizam od slobodnih radikala, kao i vlaknima, posebno pektinom, koja pomažu u održavanju nivoa glukoze i kolesterola u krvi i omogućavaju redovno pražnjenje crijeva čime smanjuju rizik od raka kolona.

Svježe kruške izvanredan su izvor kalijuma koji sudjeluje u regulaciji otkucaja srca, mišićnoj kontrakciji, prenosu nervnih impulsa, metabolizmu bjelančevina i ugljenih hidrata, izgradnji čvrstih kostiju i zuba, reguliše rad kardiovaskularnog sistema.

Iako nije potkrepljeno naučnim dokazima, kruške važe za hipoalergeno voće zbog čega se među prvima uvode u ishranu dojenčadi. Sorta kruške vilijamovke sadrži veće količine kalcijuma i željeza u odnosu na drugo voće, pa se preporučuju kao obvezno voće u ishrani žena iznad 40. godine.

Pošto vrlo brzo sazrijeva poslije branja, kada ih kupujete, birajte nedozrele i neoštećene plodove, a izbjegavajte one sa smeđim mekanim krugovima. Proces zrenja kruške mogu nastaviti u frižideru ili papirnim kesicama na sobnoj temperaturi.

Nemojte da ih čuvate u plastičnim kesicama jer u njima nemaju dovoljno kisika, a pojačana je proizvodnja etilena, koji ubrzava proces truljenja. S obzirom da lako apsorbuju miris, držite ih podalje i od hrane koja ima jak ili specifičan miris.