Fibroidi (miom maternice)

fibroidi, bol u zdjelici, simptomi, menstrualna krvarenja, Dugotrajne menstruacije, Učestalo mokrenje, Bol u leđima, ultrazvučno uklanjanje fibroida, miomi maternice, gljivične infekcije, dijabetes, dobre bakterije, Probiotički tretman, ginekologija
Smatra se kako tri od četiri žene imaju fibroide tijekom života, čega većina žena nije svjesna, jer često ne uzrokuju simptome. Liječnik može otkriti fibroide slučajne tijekom ginekološkog pregleda ili ultrazvuka.

U principu, fibroidi rijetko zahtijevaju liječenje. Terapija i kirurški zahvati mogu smanjiti ili ukloniti fibroide, ako simptomi uzrokuju nelagodu. Rijetko, fibroidi mogu zahtijevati hitno liječenje ako uzrokuju naglu, oštru bol u zdjelici ili obilno menstrualno krvarenje.

Simptomi fibroida na maternici

Kod žena koje imaju simptome, oni najčešće uključuju:

Teška menstrualna krvarenja
Dugotrajne menstruacije - sedam ili više dana
Pritisak ili bol u zdjelici
Učestalo mokrenje
Otežano mokrenje
Zatvor
Bol u leđima ili nogama

Rijetko, fibroidi mogu uzrokovati akutnu bol kada prerastu svoju prokrvljenost. Lišeni hranjivih tvari, fibroidi počinju odumirati. Nuspojave mogu uključivati curenje u okolno tkivo, što uzrokuje bol i groznicu. Miomi koji vise na peteljci, unutar ili izvan maternice, mogu izazvati bol prilikom okretanja ili prekidanja prokrvljenosti.

Znakovi i simptomi ovise o lokaciji mioma:

Fibroidi koji rastu u unutrašnjosti maternice izazivaju produljene, teške menstruacije i mogu uzrokovati probleme za žene koje pokušavaju trudnoću.
Fibroidi koji rastu izvan maternice ponekad mogu vršiti pritisak na mjehur, uzrokujući urinarne simptome. Ako se fibroidi nalaze na stražnjoj strani maternice, mogu vršiti pritisak na rektum, uzrokujući zatvor, ili spinalne živce, što uzrokuje bol u leđima.

Uzroci fibroida na maternici

Fibroidi se razvijaju iz glatkog mišićnog tkiva maternice (miometrija). Jedna stanica se reproducira više puta, što uzrokuje stvaranje blijede, čvrste, gumene mase, koja se razlikuje od susjednog tkiva.

Karakteristike rasta mioma se razlikuju. Neki fibroidi mogu polako rasti, dok drugi ostaju iste veličine ili se čak smanjuju tijekom vremena.

Liječnici ne znaju točan uzrok fibroida na maternici, no istraživanja i kliničko iskustvo ih povezuju s nekoliko čimbenika:

Genetske promjene - mnogi miomi sadrže promjene u genima, koji su drugačiji od onih u normalnim mišićnim stanicama maternice.
Hormoni - estrogen i progesteron, dva hormona koji stimuliraju razvoj endometrija tijekom svakog menstrualnog ciklusa u pripremi za trudnoću, potiču rast mioma. Fibroidi sadrže više receptora u odnosu na normalne stanice.
Ostale kemikalije - tvari koje pomažu tijelu u održavanju tkiva, kao što je inzulinu sličan faktor rasta, mogu utjecati na rast mioma.

Liječenje fibroida na maternici

Ne postoji jedan najbolji pristup liječenju mioma na maternici.

Postoji nekoliko mogućnosti liječenja fibroida na maternici:

Praćenje trudnoće - mnoge žene neće doživjeti nikakve znakove ili simptome fibroida na maternici. Ako je to slučaj i kod vas, liječenje će možda zahtijevati samo praćenje trudnoće. Fibroidi nisu kancerogeni i rijetko ometaju trudnoću, sporo rastu i imaju tendenciju smanjivanja nakon menopauze, kada razina reproduktivnih hormona opada.
Lijekovi - liječenje je usmjereno na hormone koji reguliraju menstrualni ciklus i ublažavaju simptome kao što su teška menstrualna krvarenja i pritisak na zdjelicu. Lijekovi ne eliminiraju fibroide, ali ih mogu smanjiti.
Histerektomija - odstranjivanje maternice je jedino trajno rješenje za fibroide. Međutim, nakon ovog zahvata nećete moći rađati, a ako se uklanjaju jajnici, on dovodi do menopauze i možda ćete morati uzimati hormonsku nadomjesnu terapiju. Ipak, kod većine žena s fibroidima na maternici, jajnici se ne uklanjaju.
Miomektomija - u ovom kirurškom zahvatu, kirurg uklanja miome, ostavljajući maternicu na mjestu. Međutim, nakon zahvata postoji mogućnost recidiva.
MR ultrazvučno uklanjanje fibroida - je neinvazivan tretman za uklanjanje fibroida, koji se izvodi uz pomoć visoko energetskih zvučnih valova, koji se koriste za uništavanje mioma. Budući da je riječ o novoj tehnologiji, znanstvenici još istražuju dugoročnu djelotvornost, no dosad prikupljeni podaci pokazuju kako je ovaj postupak siguran i vrlo učinkovit.

Ostali minimalno invazivni zahvati, koji mogu uništiti miome bez da ih zapravo uklone kirurškim putem, mogu uključivati:

Mioliza - u ovom laparoskopskom postupku, električna struja ili laser uništavaju miome i smanjuju krvne žile koje ih hrane. Ipak, sigurnost, učinkovitost i pripadajući rizik od recidiva tek treba utvrditi.
Ablacija endometrija - ovaj tretman izvodi se uz pomoć specijalnih instrumenata, koji se umeću u maternicu i uz pomoć topline, mikrovalova, tople vode ili električne struje, uništavaju sluznicu maternice. Ablacija endometrija je učinkovita u zaustavljanju abnormalnih krvarenja, ali ne utječe na miome izvan sluznice maternice.
Embolizacija mioma maternice - u arterije se ubrizgava sredstvo, koje dovodi do smanjivanja fibroida. Ovaj postupak obavlja radiolog, a dokazano smanjuje miome i olakšava simptome. Prednosti u odnosu na operaciju uključuju izostanak reza i kraće vrijeme oporavka. Komplikacije su moguće ako je ugrožen dotok krvi u jajnike ili druge organe.

Izvor: krenizdravo.com