Četiri laka načina da saznate traži li vas netko na internetu

internet, surfanje, internet, ip adresa, računala, internet, kina, internet, internet, mozak, Facebook, internet explorer, internet, domena, sloboda, internet, BIH, internet, svijet, internet, Europska unija, Facebook, online, web kamera, internet, špijunaža, NSA, špijunaža, računala, wi fi, krađa, Papa Franjo, internet, internet, brzina, virus, internet, Facebook, fotografije, šok, internet, online, web, surfanje, internet, računala, gole fotke, Facebook, osveta, računala, lozinka, lozinke, izbjegavanje, internet, u svijetu tehnologije, nove tehnologije, wi fi, bolest, internet, internet, operativni sustavi, pad, vrijeme, internet, potraga, traženje, internet, mobilni internet, Facebook, znanje, BIH, internet, internet, internet, internet preglednici, internet, Tomislavgrad, internet, BIH
Prema AVG istraživanju, više od 90 posto beba mlađih od dvije godine već je "prisutno" na internetu, tj. već je moguće naći različite podatke o njima. Imajući na umu ove podatke zanimljivo je, ali i važno, znati traži li nas netko na internetu, kako i zašto...

Naravno, ne treba misliti da je svaka pretraga odmah znak za paniku. Većina njih nije. Često pretražujemo ljude i informacije o njima, a da pritom ne mislimo ništa loše, piše Radiosarajevo.ba.

U nastavku slijedi nekoliko načina na koje možete saznati traži li vas netko:

Koristite Google Alerts

Prvi korak je u vezi s najvećim svjetskim pretraživačem. Možda će vam djelovati pretjerano, ali uopće nije loša ideja koristiti ovu mogućnost pri čemu ćete dobiti obavijest svaki put kad vas neko spomene na webu.

Logirajte se u Google i otvorite www.google.com/alerts. Unesite svoje ime u kućicu za upozorenja pri vrhu stranice i kliknite Create Alert. Pomoću poveznice Show Options proširite pregled i odaberite koliko često obavijesti trebaju stizati, kao i gdje će biti poslane.

Možete dobiti i uvid u to kako će izgledati obavijesti koje će stizati kad god Google uoči vaše ime i prezime na webu.

Pretražite Social Mentions

Funkcionira slično kao Google Alerts, ali s naglaskom na društvene mreže, Mention.com funkcionira tako što šalje upozorenja na spominjanje imena. Postoje mobilne aplikacije za Android i iPhone, kao i aplikacije za Windows 8 i Chrome.

Prijava je besplatna za standardne usluge pa vrijedi isprobati. Dovoljno je da se logirate te kreirate upozorenja. Na raspolaganju su vam do tri kriterija, kao i odabir jezika. Odaberite Next Step, pa izvore koje želite koristiti, poput blogova, foruma, Facebooka, Twittera... Filtrirajte izvore koje ne želite pratiti.

Nakon što završite, kliknite Create My Alert, pa Save. Možete povezati i svoje korisničke račune na Facebooku i Twitteru s Mentionom kako bi obavijesti brže stizale.

Traže li vas poslodavci

LinkedIn.com profil je nevjerojatno koristan za pronalaženje novog posla, bilo da ste honorarac, stručnjak u svom području, ili ako ste jednostavno u potrazi za promjenom trenutnog posla. Međutim, prisutnost na LinkedInu znači da možete biti pronađeni...

Prijavom na LinkedIn imat ćete mogućnost prikazivanja ukupnog broja pregleda profila za tekuće razdoblje. Članovi LinkedIn Premiuma imaju malu prednost jer će vidjeti sve pojedinosti o onima koji ih pretražuju. Ako neko koristi uslugu kako bi vas pronašao, postoji dobra šansa da je to u vezi s poslom. S druge strane, možda biste željeli znati tko je u potrazi i zašto. Korištenje LinkedIn Premium usluge je dobar način za to.

Traže li vas rođaci ili prijatelji

Postoji mnogo online servisa koji mogu poslužiti pri traženju rodbine ili prijatelja s kojima nismo više u kontaktu.

Naprimjer, Ancestry.com ima veliku bazu živih i mrtvih ljudi koja bi se mogla iskoristiti i za praćenje. To je, naravno, samo jedan od mnogih izvrsnih online alata za istraživanje obiteljskog stabla, ali kao i mnogi od alata koji su navedeni ovdje, i on se može zloupotrijebiti.

Net.hr