Do početka kolovoza nema ljeta

pijavica, podgora, Hvar, nevrijeme

Tvrdi to dipl. ing. Marko Vučetić, agrometeorolog iz Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda, no, kako kaže, nitko pouzdano ne zna koliko će globalno zatopljenje trajati, pedeset ili stotinu godina, i što će uslijediti nakon toga, piše Slobodna Dalmacija.

Je li ovo doista ljeto ciklona, nezapamćeno, ili je ovakvih ljeta već bilo? Što se događa s vremenom, hoće li konačno početi pravo ljeto, hoće li oblaci trajnije ustupiti mjesto suncu, a ciklone anticiklonama, pa smo to pitali i stručnjaka.

- Radim kao meteorolog 35 godina i moram reći kako ne pamtim ovakvo ljeto, koje je po svemu neuobičajeno, a prije ovakvog ljeta, svi mjeseci su bili iznadprosječno topli. To nam dokazuje kako smo svjedoci globalnog zatopljenja, a takve promjene vremena predviđaju i meteoekstreme poput aktualnih ovoga ljeta.

Promijenio se i izgled vegetacije, pa umjesto mirovanja u ovo doba godine, imamo zelenu prirodu, bujanje kao da je proljeće, i to nije dobro. U takvoj situaciji imamo i velike štete za poljoprivredu jer je zemlja natopljena vodom, a to pogoduje bakterijama. Kad se tome doda i tuča koja je već napravila priličnu štetu, očito je da je nevrijeme već izazvalo nesagledive posljedice.

Do kada će trajati ovakvo nestabilno vrijeme, teško je reći, prema sadašnjim prognostičkim materijalima, u sljedećih desetak dana nema pravog ljeta. Bit će sunca, ali je svakodnevno moguć prolazan pljusak, pogotovo u Dalmatinskoj zagori, te u gorju kontinentalne Hrvatske. Ostvare li se sadašnje prognoze, za desetak dana bi trebalo uslijediti ono pravo ljeto - odgovara dipl. ing. Vučetić.

Nakon takvog nestabilnog vremena, opet je moguće razdoblje velikih vrućina, jer i to je dio klimatskih promjena. Tako bi se moglo dogoditi da sezona kupanja, a s njom i turistička sezona, potraje do studenoga. Jer vrijeme je odavno izmiješalo mjesece i godišnja doba pa se jesen preselila u ljeto, a ni studeni, pokazale su nam prethodne godine, više nije studen kao što je bio.