Županije pred bankrotom

Sitni novac

Računi su pred blokadama, a isplata plaća u nekoliko županija već idući mjesec bit će upitna, piše Dnevni list. Federacija, kažu iz Vlade nije u mogućnosti pomoći županijama, dok se ne uradi rebalans proračuna, a ni tada nisu sigurni koliko novca će ostati za transfere nižim razinama vlasti budući da je izostao kredit od Međunarodnoga monetarnog fonda, a još se ne zna tko će biti novi kreditor.
Nisu, kako kažu, u mogućnosti pomoći ni sami sebi što se vidi iz podatka koji pokazuju kako su mnogi transferi iz federalnog proračuna zaustavljeni i isplaćuju se tek prioriteti. Do kada će kategorije koje žive od proračuna, kako s federalne, tako i s nižih razina tolerirati kašnjenja isplata ostaje se vidjeti.
Vodstva županija nisu optimistična i jedini spas vide u stranom kreditiranju, a nakon toga u poboljšavanju uvjeta poslovanja za strane ulagače.

Bez odgovora

Izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Edim Fejzić na zadnjoj sjednici Doma, kazao je kako županijama zbog teškog stanja i blokada računa prijeti kolaps te kako im bez pomoći iz granta iz kojeg se ranije servisirao rad županija prijete blokade računa.
Naveo je kako je u federalnom proračunu za ovu godinu određen iznos od 16 milijuna maraka za financiranje županija, od čega bi se Bosansko-podrinjskoj i Posavskoj županiji uplatilo po pet milijuna maraka, a ostalim koje se same ne mogu financirati po dva milijuna.
- Do danas nijedna županija nije dobila niti marku od toga. Morate barem dati odgovor kad ćete im poslati prva sredstva jer situacija nije nimalo dobra, upitao je Fejzić ministricu financija Jelku Milićević, no odgovor s druge strane nije dobio.

Neodrživi

U svim županijama potvrdili su za Dnevni list kako se nalaze u jako lošoj financijskoj situaciji.
Nudžeim Džihanić ministar financija Bosansko-podrinjske županije kaže kako je ta županija neodrživa bez pomoći Federacije te kako sa svojim izvornim prihodima ne mogu financirati rashode. Ista je stvar i kod ostalih, priča on.
- Kada su u pitanju socijalna davanja i davanja prema boračkoj populaciji mi već kasnimo. Imamo i nerazvijene općine koje su napravljene od manjih nerazvijenih općina kako bi bile županija. Općina Foča i Pale su općine koje bez naše pomoći ne bi mogle funkcionirati, kaže Džihanić.
Nastavlja kako loša situacija nije prisutna samo u BPŽ već i u Posavskoj, Livanjskoj i Zapadno-hercegovačkoj županiji.
- Ovo su četiri županije koje ne mogu opstati bez transfera viših razina vlasti. Mi smo u proračunu planirali pet milijuna maraka od Federacije, a još nismo dobili ni marku, kaže Džihanić dodajući kako imaju razumijevanja, budući da ni u federalnoj blagajni nije sjajna situacija nakon izostanka sredstava od MMF-a.
Govori kako su dobili obećanje s federalne razine da će im dio novca biti uplaćen nakon rebalansa proračuna FBiH za 2015..
- Mi već kasnimo mjesec ili dva dana u nekim isplatama. Najkritičnija nam je situacija u socijalnim kategorijama jer ti ljudi nemaju nikakvih primanja. Plaće su nam manje-više važne, tu možemo i zakasniti mjesec dana, ali mislim da je najgori položaj za one koji nemaju nikakav izvor financija osim socijalnih davanja, rekao je Džihanić. Prognoze za nadolazeće mjesece je vrlo teško davati.
- Vrlo teško ćemo se iznijeti u nadolazećem razdoblju bez sredstava s viših razina vlasti, kaže ministar financija BPŽ-a.

Prioriteti se isplaćuju

Govoreći o krizi u proračunu i pomoći Federacije ministar financija Herceg-bosanske županije Stipan Šarac kaže kako ima obećanja, ali kako situacija u Federaciji i cijeloj državi ne obećava. Šarac govori kako su u petak isplatili plaće proračunskim korisnicima.
- Uspijevamo financirati plaće i prioritete, a do kada ćemo moći tako to je veliko pitanje... Socijalu i ugrožene kategorije sam stavio u prioritete i sada nakon isplate plaća idemo s davanjima za socijalu, porodilje, bolesne, branitelje i druge ugrožene kategorije, kaže Šarac.
Sve socijalne stavke su isplaćene za svibanj, no da bi se ovo izvelo, kaže Šarac, moralo se ići nauštrb drugih.
- Isplate nekim drugim kategorijama zbog ovoga kasne malo više, ali negdje se mora presjeći. Ovo je naš prioritet, kaže on.
Sreća za HBŽ u nesreći je ta, što se u ranijim godinama nisu mogli mnogo osloniti na Federaciju i planirati veću pomoć od njih, tako da s te strane sada nisu mnogo ni zakinuti. Troše koliko imaju. Od Federacije očekuju oko dva milijuna maraka koji su planirani u proračunu HBŽ-a. Govoreći o nadolazećim mjesecima, Šarac kaže kako će svima biti teško ukoliko izostane strano kreditiranje.
- Svi ovismo o PDV-u, a obveze koje su stvorene su ogromne. Bez MMF-a neće  nikome biti bajno. Morat će se vidjeti kako se mogu povećati prihodi, ali i smanjiti rashodi, zaključuje Šarac.

Svima loše

Situacija je kritična i u Sarajevskoj i Posavskoj županiji koja se bori s velikim deficitom i isplatama iz proračuna. Loše je i u ZDŽ-u, HNŽ-u, ZHŽ-u...
U HNŽ-u se također jedva krpi kraj s krajem, budući da su u proračun ugurani rashodi koji nemaju pokrića. Ipak plaće i prioriteti se isplaćuju uz ogromne napore Ministarstva financija budući da Vlada ove županije ne funkcionira u punom sastavu, već mjesecima odnosno od kada je premijer županije Denis Lasić dao ostavku, budući da je postao član Vlade FBiH.
U Srednjobosanskoj županiji situacija je nešto bolja od one koja je zadesila četiri županije koje ovise od Federacije. Premijer SBŽ-a Tahir Lendo kaže kako je kod njih, kao i svugdje u državi teška situacija, ali kako je mnogo gore u Tuzli ili Zenici.
- Sve županije imaju već potrošenu jednu trećinu proračuna. Likvidnost je vrlo teška. Teško je izmiriti sve isplate, najveća potrošnja je u županijama, kazao je Lendo.