FOTO  Započeli tradicionalni, 12. po redu, Didakovi dani

didakovi dani, fra Didak Buntić - otac sirotinje i narodnog prosvjetitelja, Čitluk
...kod njegove rodne kuće u Paoči te okupljanjem akademskih slikara i kipara skupine „Didak" i početkom rada Međunarodne likovne kolonije akademskih slikara i kipara skupine „Didak", danas (u četvrtak, 8. listopada) je u župi sv. Blaža u Gradnićima započela tradicionalna, 12. po redu, kulturno-duhovna i edukativna manifestacija „Didakovi dani 2015."koji su, kao i svi dosadašnji, u cijelosti posvećeni životu, liku i djelu istaknutog hercegovačkog franjevca, Brotnjaka fra Didaka Buntića, rođenog 1871. godine u Paoči te 93. obljetnici njegove prerane smrti.

U nazočnosti brojnih mještana i župljanima ispred fra Didakova spomen obilježja kod njegove rodne kuće u Paoči, prigodan program posvećen tom hercegovačkom velikanu izveli su učenici Područne škole Gradnići, a potom su cvijeće položili i svijeće upalili, čitlučki načelnik Ivo Jerkić, predstavnik MZ Paoča Boris Buntić i učenici čitlučke Osnovne škole koja s ponosom nosi ime tog velikog svećenika i prosvjetitelja fra Didaka Buntića.

Nakon što je gradnićki župnik fra Ferdo Boban pozdravio okupljene i zahvalio im što njeguju sjećanje na fra Didakov lik i djelo, nazočnim župljanima i ostalim štovateljima fra Didaka Buntića obratio se i čitlučki načelnik Ivo Jerkić, koji je rekao:

- Organizacijski odbor na čelu s fra Marinkom je započeo i organizirao prve Didakove dane, odnosno tada Dane fra Didaka Buntića i evo, hvala Bogu, da se s tom tradicijom nastavilo jer mi svi Hercegovci, posebno Brotnjaci, moramo biti ponosni na fra Didaka i činjenicu da je bio dio nas, dio Brotnja, a djela koja je učinio premašila su okvire ne samo BiH, nego su ostala zabilježena na europskoj razini. Znamo da se borio za svoj narod, stoga je zaslužio da se o fra Didaku što više zna i da se obilježavaju ovakvi Dani.

Didakovi dani prošle godine su otvoreni u Sarajevu, ove godine imamo otvaranje u Mostaru i drago mi je da se i na ovaj način manifestacija podiže na jednu veću razinu. Fra Didak Buntić je to uistinu zaslužio - rekao je načelnik Ivo Jerkić i zahvali Organizacijskom odboru što je nastavio s organiziranjem Didakovih dana, kao i djeci koja su izvela prigodan program.


Fra Marinko Šakota najavio snimanje igranog filma o fra Didaku Buntiću

- Drago mi je da se nastavljaju Didakovi dani, da se nastavlja sjećanje na fra Didaka i da se nastavljamo inspirirati njegovim djelima, njegovim životom i svim onim što je on činio, tako da i mi budemo obogaćeni fra Didakom Buntićem za ovo vrijeme u kojem mi živimo. To mi je drago i, ako Bog da, mislim da će biti plodova ovog nastojanja oko obilježavanja Didakovih dana te da će biti vidljivih plodova.

Nastojat ćemo još više promovirati fra Didaka i, a ko Bog da, najavljujem pokretanje aktivnosti vezanih za početak snimanja igranog filma o fra Didaku Buntiću - ekskluzivno nam je danas rekao fra Marinko Šakota kod spomen obilježja fra Didaku Buntiću u Gradnićima.

Započela rad Međunarodna likovna kolonija „Didak

Dvanaesti Didakovi dani nastavljeni su današnjim okupljanjem akademskih slikara i kipara u župi sv. Blaža u Gradnićima i početkom rada Međunarodne likovne kolonije „Didak". Kako nam je rekao akademski slikar Frano Primorac, ovogodišnji voditelj Međunarodne Likovne kolonije „Didak", ove je godine ta Kolonija okupila brojna renomirana imena slikara i kipara iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, među kojima su: Ante Mamuša i Zdenko Jurišić, (N. Travnik), Duško Abramušić i Miro Šetka (Zenica), Goran Milinković, Ilija Kegelj, Davor Briševac i Dario Pehar (Mostar), Anđelko Mikulić (Široki Brijeg), Anela Korac, Marija Stojić i Franjo Primorac (Čitluk), Ernesto Markotai Ante Brkić (Čapljina), Boris Švaljek i Mate Ljubičić (Zadar), Stipe Ivanišević (Split) Josip Ivanović, Nada Ivanović, Marin Ivanović i Josipm Škerljević (Dubrobnik) i dr.

Svi će oni u fra Didakovoj rodnoj župi Gradnići sve do nedjelje navečer inspiracije za svoje likovno stvaralaštvo tražiti u veličini lika i djela velikog franjevca, Brotnjaka fra Didaka Bunića. Kao i proteklih godina, sudionici i ovogodišnje Kolonije svoja će djela velikodušno ostaviti fundusu Galeriji „Didak", što znači da će gradnićka Galerija „Didak" od ove godine u svom fundusu imati oko 250 vrijednih umjetničkih djela. Doznali da je prije 12 godina postojao samo jedan portret fra Didaka Buntića i to rađen dvadesetih godina prošlog stoljeća, a zahvaljujući Koloniji danas Galerija Didak u Gradnićima ima više od 50 portreta fra Didaka Buntića rađenih na način kako slikari vide i doživljavaju fra Didakov lik.

Na Međunarodnoj likovnoj koloniji u Gradnićima danas je u stvaralačkom zanosu bio i akademski slikar Franjo Primorac, koji nam je kazao:

- Za sve umjetnike, a posebno za mene kao Brotnjaka, ova je kolonija jako bitna jer je fra Didak, ipak, naš Brotnjak. Didakovi dani i ova kolonija doista su veličanstveni događaji koji jednostavno vuku čovjeka da stvara i kreira. Upravo tako se i ja osjećam i svaki trenutak u ovom mjestu koristim kako bi doznao što više pojedinosti iz fra Didakova života.

Kažimo i to da će se 12. Didakovi dani sutra nastaviti nizom kulturnih događanja u Mostaru gdje će ih službeno otvoriti predsjedatelj Predsjedništva BiH dr. Dragan Čović.

Tekst i foto: Mile PAVLOVIĆ

Brotnjo.info